یادداشتی از بنیامین صباغی:

در جستجوی راهی،میان اعتدال

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
بنیامین صباغی:
در جستجوی راهی،میان اعتدال
 

صحبت نو : مدتی است مقاله ای در گروه های سیاسی فارس دست به دست می شود که احمدی نژاد را افعی دندان کشیده فرض کرده که نه نیش دارد و نه زهر و اصولگرایان انرا برای مصونیت حجه الاسلام رییسی پیش فرستاده اند.
اصلا چنین نیست.برای نشان دادن اینکه چنین نیست لازم است به اصلاحات و منبع تغذیه تئوریک ان باز گردیم که جریان روشنفکری دینی است.این جریان همانگونه که در نقد نیکفر نیز امده مدتهاست از گفتگوهای عدالت محور شریعتی گذشته است. و به نام ایدئولوژی با ان تسویه حساب نموده است. اگر به دهه شصت بازگردیم نه تنها گفتمان چپ و دولت میرحسین موسوی و دکتر شریعتی سرشار از مفاهیم عدالت محور بود که حتی عزت اله سحابی عضو نهضت ازادی نیز اعتراف می کند در پی نوعی سوسیال دموکراسی است.اما از دو دهه پیش جریان روشنفکری دینی و منبع تغذیه فکری اصلاح طلبان به کلی از گفتمان عدالت بریده و در صدد اشتی اسلام با لیبرال دموکراسی و بیشتر قشر متوسط را مخاطب خویش ساخته است. این قشر در پی تورم افسار گسیخته رو به اضمحلال نهاده است و گفتمان عدالت محور در پی ساختن زندگی محرومان در این جامعه دست بالا را یافته است و تا وضعیت چنین است همچنان گفتمان احمدی نژاد گفتمان قدری خواهد بود.
جریان اصلاحات و منبع تغذیه ان یعنی روشنفکری دینی باید نوعی ترکیب و توازن را که هم زخم دیدگان محروم را مرهم نهد و هم عطش ازادی قشر متوسط را سیراب کند در پیش گیرد.
کد مطلب: 4697