۲
یادداشتی از علیرضا معتمد:

لار شهری به رنگ آفتاب

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۵
Share/Save/Bookmark
 
مهندس علیرضا معتمد
لار شهری به رنگ آفتاب
 
                          
  خدا گر زحکمت ببندد دری        ز رحمت گشاید در دیگری
صحبت نو : علیرضا معتمد/خورشید را می توان به عنوان بزرگترین منبع انرژی و حیات در کره زمین دانست . این گوی اتشین که نزدیک به 8/99 درصد از جرم منظومه شمسی را در خود جای داده است .طبق برآورد های علمی 5/4 بلیون سال از تولدش میگذرد و تا حدود 5 ملیارد سال دیگر نیز همچنان خواهد درخشید . خورشید برای ما منبع روشنایی ، گرما ، رشد و نمو گیاهان و تقریبا تامین کننده تمام انرژِی مورد نیاز بشر است .
استفاده از انرژی خورشیدی به سالها قبل از تاریخ باز می گردد .حدود 300 سال قبل از تاریخ " ارشمیدس " دانشمند برجسته یونانی به کمک  تعداد زیادی آیینه های کوچکی که روی یک پایه متحرک قرار داده بود ،نور خورشید را بر کشتی های جنگی رومی متمرکز می کرد و آنها را قبل از رسیدن به ساحل به آتش می کشید و فرماند هان جنگی فریاد می زدند : با این خدای هندسه نمی توان جنگید . روحانیون معابد به کمک جام های صیقل یافته و نور خورشید آتش دان های محراب ها را روشن می کردند . باستان شناسان اظهار می دارند که یکی از فراعنه مصر معبدی ساخته بود که با طلوع آفتاب درهای آن باز و به هنگام غروب بسته می شدند. در ایران نیز با دقت در معماری قدیمی و سنتی مشخص می شود که توجه بسیار زیادی به جذب و یا دفع انرژی خورشید شده است .انرژی خورشیدی به عنوان منحصر به فرد ترین انرژی تجدید پذیر در جهان است .این انرژی می نواند به صورت های مختلف به به انرژی های دیگر تبدیل شود . چگونه در خورشید این همه انرژی تولید می شود ؟ در واقع خورشید بزرگترین رآکتور هسته ای طبیعی است که ماده را ( هیدروژن ) در اثر همجوشی هسته ای به انرژی تبدیل می کندوالبته تنها بخشی از آن به زمین می رسد و همین مقدار انرزی کافی است تا شرایط مناسبی برای زندگی ما وجانوران و گیاهان و ... فراهم شود.
دانشمندان با اندازه گیری تابش خورشید در جوزمین میزان این انرژی را حدود  مکا وات ارزیابی کرده اند که از این مقدار تنها به طور متوسط یک کیلو وات بر هر متر مربع زمین می رسد .این مقدار معادل کیلو وات ساعت در سال است .این مقدار انرژی را خداوند به لطف و رحمت لایزالش دراختیار بشر قرار داده است . اگر تا کنون این انرژی نتوانسته است رقیب سر سختی برای سوخت های فسیلی باشد به دلیل مقرون به صرفه نبودن آن است .
برای انسان هنوز هم کشف ، استخراج و استفاده از سوخت های فسیلی مقرون به صرفه تر است اما بسیاری از کشور های صنعتی در تلاشند تا منبع انرژی خورشیدی را جایگزین سوخت های فسیلی کرده و از آن در تولید حرارت ، الکترسیته و سایر موارد در صنعت بهره گیری نماینداگر چه استفاده از این فن آوری به به بلوغ خود نرسیده اما پیش بینی می شود که در آینده نه چندان دور محق خواهد شد .
یکی از فن آوری های استفاده از انرژی خورشیدی " فوتو ولتاییک  photovoltaics " است که به اختصار آن را فن آوری PVگویند . عنصر اصلی این فن آوری سلول های خورشیدی است که از مواد نیمه رسانا ساخته می شود .یکی از این مواد سلیکون است که درصد زیادی از ان در پوسته زمین وجود دارد اما خالص سازی آن بسیار پر هزینه است .
آمار ها نشان می دهد که از سال 1995 تا کنون میزان استفاده از سیستم PV، 78 برابر افزایش داشته است که کشورهای پیشرو در بیشترین ظرفیت نصب شده آلمان – ایتالیا – امریکا – ژاپن و اسپانیا است و در این میان المان و ایتالیا 57 دصد از ظرفیت عملیاتی را در سال های اخیر در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده اند و این روند با شیب زیادی رو به افزایش است .
 
بسیاری از شهر های ایران بخصوص استان پهنااور فارس به طور میانگین 300 روز در سال را هوای افتابی دارند که در واقع زمینه اصلی استفاده از سیستم PV است . بسیاری از وسایل مورد استفاده وضروری مردم در محل کار و منازل را میتوان با این سیستم تامین نمود. به لحاظ پایین امدن هزینه مصرف برق انتظار میرودکه  عموم مردم نیز از آن استقبال کرده و از سیستم انرژی خورشیدی در منازل و فروشگاه ها و ساختمانهای بزرگ تجاری و مسکونی شهرها ، استفاده شود وسوخت های فسیلی به مصرف صنعتی در می اید که اقتصاد کشور را تامین می سازد ..
استان فارس هم دارای فضای بسیار مناسب برای تولید و راه اندازی سیستم های انرژی خورشیدی است و هم نیروهای متخصص که آماده همکاری هستند در اختیار دارد وهم سرمایه گزاران مناسب کار وجود دارند .مسئولان می بایست از این فرصت استفاده نموده و در یک پروسه مدیریتی اقدام نمایند تا در آینده ای نه چندان دور استان فارس به عنوان بزرگترین مرکزاستفاده ازانرژی خورشیدی در کشور به فعالیت بپردازد و شاید شهرهای استان فارس به عنوان " شهرهای آفتابی " در جهان شناخته شوند .
                           
کد مطلب: 3615
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۰۶:۵۳:۳۹
به رنگ خاک یا افتاب (2078)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۰۲:۰۳:۴۸
با تشکر از استاد عزیز. فقط میتونم تشکر کنم (2925)