۱
یادداشتی از حبیب مقیمی:

روزمرگی در کمین شوراها

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱
Share/Save/Bookmark
 
یادداشتی از حبیب مقیمی
روزمرگی در کمین شوراها
 


صحبت نو : حبیب مقیمی/یکی از مشکلاتی که همواره بر سر راه تشکیل هایی نظیر شوراها در کشور ما پیش می آید، شاید روزمرگی است.روزمرگی یعنی فراموش کردن هدف ها یا کم رنگ شدن آن ها.  شورای شهر در کشور ما گاهی به چنین  معضلاتی دچار می شوند. به نظر می رسد بخش مهمی از این روزمرگی  به سبب ملزم بودن در پاسخ گویی به مطالبات ریز و درشت  شهروندان و دست و پا زدن در مصوبات بر جای مانده یا در دست اجراست.اکنون در نخستین روزهای سال نو زمان خوبی است تا عملکردهای شوراهای گذشته را مرور کنیم و ببینیم بی تعارف  با میزان امکانات موجود چه کارکرد مفیدی برای شهر داشته اند .اگر آبادانی و پیشرفت فضای شهری را بخشی از وظایف شورای شهر بدانیم حالا کجای آن ایستاده ایم.خطاب ما به شوراهای شهر است .چرا که مسوول مستقیم همه عملکرد شهرداری ها را شورای شهر می دانیم. گاهی شوراها با انتخاب شهردار نفس راحتی می کشند و تصور می کنند بخش مهمی از مسئولیت خود را به انجام رسانده اند.حال اینکه باید دانست با انتخاب شهردار تازه مسئولیت   اعضای شوراها آغاز می شودو فراتر آنکه  پاسخگوی اصلی هر اقدام شهرداری شوراست.   عضو شورای شهر بایستی با پیش رو قرار دادن تمامی  اهداف بیان شده از سوی او در دوران انتخابات خود،راه را  برای رسیدن به اولویت ها هموار نماید . به گونه ای که رای دهندگان  پیشرفت محسوس آن را نظاره گر باشند. بسیاری از مردم چشم انتظار تحولی   در راستای  تبلیغات کاندیداها  هستند.
وظایف اعضای شورای شهر
  1.  ناآشنایی و گمنام بودن کاری اعضای شورای شهر عامل مهم دور شدن از مردم است. مهم ترین اشکال کار در آن است که مردم نمی دانند اعضای شورای شهر چه کار می کنند. نیمی از مردم نمی دانند میزان کار شورای شهر چقدر است و هرکدام از اعضایی که توسط مردم انتخاب شده در واقع کدام کار شهر را سامان می دهند. به همین خاطر در دوره های پیش شاهد بودیم که برخی اعضا در پی درخواست شهروندان به طور شخصی در راهروهای شهرداری پی گیر کار یک یا چند تن از شهروندان می شدند که شاید این را باید به حساب مردمی بودن آنها نهاد ولی همین خود سبب ایجاد سوتفاهم هایی خواهد بود.پس لازم است شیوه ای جز این یافت. اعضای شورا  باید خود را به شهروندان بشناسانند و حوزه عملکرد خود را مشخص کنند. در این میان رئیس شورا  می تواند نقش بسیار مهمی می تواند ایفا نماید.البته اقدام شورای شهرستان در به کارگیری مشاوران تخصصی در زمینه های کاری مختلف بسیار ستودنی  استکه می تواند نقش مهمی در مشخص شدن حوزه ها به شکل تخصصی داشته باشد.
2- برنامه ریزی
بر آوردن توقعات همه مردم کار دشواری است. پس راه حل آن مشخص کردن برنامه یکساله شورای شهر است. یعنی اولویت های شورا باید مشخص و شفاف باشد.مردم باید بدانند شورای منتخب آنها در هر سال چه اولویت هایی را در شهر دنبال می کنند تا بتوانند درباره میزان موفقیت شورا نظر دهند. با این گونه برنامه ریزی برای مثال اگر یکی از مسئولین محلات برای درخواست رسیدگی به نقطه ای از محله خود به شورای شهر مراجعه کند، شورا می تواند به طور واضح تکلیف او را مشخص کند  واز دادن قول های بی سر و ته  بپرهیزد.آن وقت مشخص می شود که درخواست هریک از مراجعان در برنامه امسال شورا می گنجد یا خیر. بی توجهی به این موضوع سبب می شود  درخواست کنندگان به شوراها بی اعتماد شوند و شورای شهر را به بی توجهی و کم کاری متهم  کنند.این خود بعد منفی روانی را در شهر ایجاد می کند .
3.حق بهرمندی یکسان برای همه
 بنا به گزارشات شفاهی ، به نظر می رسد در شهرداری همه مردم نمی توانند کارشان را یکسان به انجام برسانند. یکی از ضروری ترین برنامه های شوراها باید سامان دادن سیستم  پاسخ گویی و زمان بندی مناسب مراجعان شهرداری ها باشد. لازم و ضروری است که شورای شهر در جهت تکریم ارباب رجوع حق بهره مندی  اقشار گوناگون را به طور یکسان فراهم آوردتامبادا مراجعان از اینکه در شهرداری ها واسطه ای برای رواج کار خود ندارند، دلگیر شوند. شاید بتوان گفت اگر شوراها در دوران مسئولیت خود همین یک کار را هدف خود قرار دهند خیلی ها را از بلاتکلیفی بیرون خواهند آورد. شاید هریک از اعضای شورا باید متن تبلیغاتی خود را همواره پیش رو داشته باشد و مفاد آن را مرور کند تا عهدشان با مردم یادشان بماند. امید که شورای جدید بتواند در پایان دوره به طور شفاف از اقدامات محسوس  خود دفاع کند.
 
کد مطلب: 5585
 


 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۲-۰۱ ۱۳:۱۸:۰۵
بانوان هم که کلا در هیچ جا دیده نمیشن چه این شورا و چه شوراهای قبل (3294)