۱
وقتی تر و خشک با هم می سوزند

لارستانی‌های شاغل در خارج از کشور و عوارض 220 هزارتومانی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیر عتبات عالیات 220 هزار تومان تعیین‌شده که این مهم می‌تواند تأثیر بسزایی در زندگی ایرانی‌های شاغل در کشورهای حوزه خلیج‌فارس به همراه داشته باشد.
لارستانی‌های شاغل در خارج از کشور و عوارض 220 هزارتومانی
 
 
 
به گزارش صحبت نو به نقل ازخبرگزاری فارس از لارستان به تازگی بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیر عتبات عالیات 220 هزار تومان تعیین‌شده که این مهم می‌تواند تأثیر بسزایی در زندگی کارگران لارستانی شاغل در کشورهای حوزه خلیج‌فارس به همراه داشته باشد.
این در حالی است که بر اساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس در بودجه 97 عوارض خروج از کشور از 75هزار تومان به 220 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و از سویی در سفر دوم به خارج از کشور ۵۰ درصد این مبلغ بیشتر می‌شود و برای بار سوم و سفر‌های بیشتر نیز این مبلغ به 100 درصد افزایش پیدا می‌کند. 
با توجه به سکونت دیرینه جمع زیادی از لارستانی‌ها در کشورهای حوزه خلیج فارس که بنا به برخی از اخبار غیررسمی جمعیت آن‌ها قریب به 800 هزار نفر تخمین زده می‌شود، اجرای این مصوبه در سال آینده می‌تواند به مشکلات زیادی برای مردم ساکن و شاغل در کشورهای همسایه به همراه داشته باشد.
عده زیادی از این افراد به جهت اشتغال 3 یا 6 ماهه در این کشورهای عربی مجبور هستند در سال بیش از 2 بار به این کشورها سفر داشته باشند و باید توجه داشت که جمع زیادی از آن‌ها در این کشورها کارگر بوده و اگر قرار باشد سالانه برای هر سفر مبلغ بالایی برای پرداخت عوارض خروج پرداخت کنند، هزینه‌ای سرسام‌آور به آن‌ها تحمیل می‌شود.
علاوه بر لارستانی‌ها، جمعیت زیادی از استان‌های جنوب کشور مثل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و غیره در کشورهای حوزه خلیج‌فارس امرار معاش دارند که باید در قانون جدید عوارض خروج از کشور، موردتوجه قرار گیرند.
خوشبختانه بر اساس تدبیر نمایندگان کمیسیون تلفیق، عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات (سوریه، عراق و عربستان) بر اساس قانون بودجه سال 96 است و از طرفی خروج از کشور برای زائران اربعین نیز که قصد سفر به عراق رادارند به مدت 40 روز از پرداخت عوارض معاف هستند.
بهتر است مسوولان امر در کنار تبصره‌های فوق، نیم‌نگاهی به مردم منطقه لارستان، جنوب فارس و کشور که در طول سالیان متمادی مشغول به کار و فعالیت در کشورهای همسایه هستند و برای کشور ایران سالیانه ارزآوری بالایی به ارمغان می‌آورند و از طرفی پس از تحمل رنج غربت و دوری از خانواده سرمایه‌های عمر خود را در انجام امور خیریه و عام‌المنفعه که نمونه‌های بسیار فراوان آن در گوشه و کنار شهرها و روستاها دیده می‌شود و به عبارتی بازوی توانمندی برای دولت‌مردان هستند، صرف می‌کنند، داشته باشند و میزان پرداخت عوارض برای آن‌ها را به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش دهند.
شاید در نگاه اول مصوبه افزایش عوارض خروج از کشور برای کاستن از فاصله طبقاتی مثبت به نظر برسد اما باید به این مهم از زوایای دیگر توجه داشت که جمع زیادی از مردم به خصوص جنوبی‌ها برای امرار معاش از سالیان دور مجبور به ترک وطن و کسب روزی حلال در غربت شده‌اند. پس با این اوصاف بهتر است تَر و خشک را باهم نسوزاند!!
به گزارش فارس در حال حاضر میزان پرداخت عوارض خروج از کشور، به ازای هر نفر 75 هزار تومان است.
کد مطلب: 5446
 


 
همشهري
Qatar
۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۲۰:۴۵:۰۷
متاسفانه هر مصوبه اي در كشور بدون كارشناسي صورت ميكيرد و تنها تامين بودجه به هر طريق ممكن استدلال كارشناسان است به هر قيمتي كه باشد .

اين مهم ميتواند اذهان خيرين محترم را مشوش كند تا اندازه اي كارسازز شده است (3270)