کمبود استخر تمرینات تیم منتخب شنای لارستان را تعطیل کرد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۱
Share/Save/Bookmark
 
تمرینات تیم منتخب شنای لارستان به دلیل کمبود استخر در این شهرستان به تعطیلی کشیده شد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از لارستان، رشته ورزشی شنا یکی از رشته‌های پرطرفدار در میان اقشار مختلف جامعه است که به همین دلیل افراد زیادی به صورت حرفه‌ای به این رشته وارد می‌شوند.
در همین زمینه رئیس هیئت شنا، شیرجه و واترپلو لارستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه این هیئت در زمینه تربیت شناگران و مربیان در حال انجام فعالیت است، اظهار داشت: هیأت شنا لارستان دارای 70 شناگر بانوان و 30 شناگر آقایان در رده‌های سنی مختلف است که در عضویت تیم منتخب این شهرستان قرار دارند.
صانع صالحی برگزاری کلینیک‌ها و دوره‌های مختلف جهت ارتقا سطح دانش مربیان شنا، برگزاری مسابقات در سطوح مختلف و همچنین نظارت بر فعالیت مربیان شنا را از وظایف این هیئت برشمرد و افزود: هیئت کنونی بالغ بر1.5 سال است که مشغول به فعالیت است.
وی عدم وجود زیرساخت‌های لازم و عدم همکاری باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری لار که تنها استخر فعال لار در آن موجود است را از جمله مشکلات این هیئت دانست و تصریح کرد: با وجود دستور مکتوب شورای شهر لار برای اختصاص سانسی مناسب جهت تمرین تیم شنای لارستان اما تاکنون این مهم محقق نشده است.
رئیس هیئت شنا لارستان با بیان اینکه در حال حاضر زمانی که برای تمرینات این تیم در نظر گرفته ‌شده است ساعت 14 بعد از ظهر یعنی هم‌زمان با ساعت تعطیلی دانش‌آموزان است، گفت: از نظر کارشناسان ورزشی، این ساعت بدترین زمان تمرینی است و همین موضوع سبب شده تا خانواده‌های شناگران نیز از حضور فرزندان خود در تمرینات ممانعت کنند.
وی با ابراز تأسف نسبت به اینکه ادامه این روند سبب کاهش نفرات حاضر در تیم شنا می‌شود و به لحاظ آمادگی شناگران دچار افت می‌شوند، افزود: هرچند نامه‌نگاری‌های لازم با مدیران مختلف لارستان انجام‌ شده است اما هم‌اکنون تمرینات تیم منتخب شنای این شهرستان در حال تعطیلی قرارگرفته است.
صالحی با تأکید بر اینکه نباید با عدم همکاری و سوء مدیریت موجب افت ورزش لارستان شد، گفت: هیئت شنای لارستان برای جلوگیری از افت شناگران که در این ماه مسابقه لیگ دارند و در بهمن‌ماه فینال آن برگزار خواهد شد، قصد دارد با تدابیر مناسب این تیم را جهت تمرین به استخر گراش اعزام کند.
وی با ابراز تأسف نسبت به اینکه مجموعه فرهنگی ورزشی عطایی شهرداری لار طی مدت یک سال گذشته فقط یک دوره کلاس‌های آموزش شنا در رده سنی پایه برگزار و با هیئت شنا در این مورد هیچ نوع همکاری نداشته‌اند، افزود: در مجموع باید به صورت منظم کلاس‌های آموزش شنا در جریان باشد تا باعث از بین رفتن شنای پایه در لارستان نشود و به دنبال آن با کشف استعدادهای جدید این شهرستان به جایگاه واقعی خود در استان بازگردد.
کاهش 80 درصدی اعضای تیم منتخب شنای لار به دلیل کمبود استخر
رئیس اداره ورزش و جوانان لارستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه هیئت شنای این شهرستان چندین ماه با مشکل تنظیم ساعت مناسب تمرین در استخر عطایی شهر لار به عنوان تنها استخر فعال در این شهر روبه‌رو است، گفت: با وجود موافقت و درخواست شورای اسلامی شهر لار برای تغییر ساعت تمرینات تیم شنای لارستان در استخر زیر مجموعه شهرداری لار، اما تاکنون این مهم از سوی مسئولان استخر صورت نگرفته است.
محمدحسن طیبی با بیان اینکه درخواست ما تغییر ساعت از 14 به 15 عصر بوده است، افزود: متأسفانه به دلیل عدم همکاری، تعداد شناگران از 60 نفر به 10 نفر کاهش‌یافته که باعث تضعیف تیم شنای پایه لارستان شده است.
وی با اشاره به اینکه با رایزنی‌های صورت گرفته قرار است میزبانی برگزاری مسابقات استانی به لارستان تعلق گیرد، تصریح کرد: در صورت ادامه این روند، احتمال لغو این مسابقات که برای لارستان بسیار حائز اهمیت است، وجود دارد.
رئیس اداره ورزش و جوانان لارستان در پاسخ به این سؤال که وعده سال گذشته شما برای تبدیل استخر روباز شهر قدیم لار به استخر سرپوشیده به کجا انجامید، گفت: قرار بود برای این پروژه 300 میلیون تومان از طرف نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و 300 میلیون تومان نیز از طرف اداره کل ورزش و جوانان فارس اختصاص یابد اما به دلیل عدم تخصیص بودجه این طرح متوقف ‌شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات مورد نیاز این کار تا پایان سال جاری به مرحله اجرایی برسد.
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری لار در این زمینه در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه اولویت کاری این مجموعه تأمین تمام هزینه‌های جاری از محل درآمد آن است، اظهار داشت: بنا به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، روزانه از ساعت 15:30 تا 18:30 به امورات آموزش شنا، آب‌درمانی و استفاده آزاد بانوان اختصاص‌یافته و یک ساعت نیز بنا به اعلام شبکه بهداشت و درمان و همچنین اداره اماکن نیروی انتظامی جهت نظافت استخر و تخلیه محیط از بانوان در نظر گرفته‌شده است.
صدری سدره‌نشین با اشاره به اینکه به‌طور روزانه نیز از ساعت 19:30 تا 22:30 به فعالیت‌های آب‌درمانی، سانس‌های خصوصی و ادارات و همچنین سانس آزاد ویژه آقایان اختصاص دارد، افزود: مابقی ساعات روزانه نیز در اختیار مدارس، دانشگاه‌ها و تیم شنا قرار دارد.
وی با اذعان به اینکه با توجه به حضور دانش‌آموزان از صبح شنبه تا چهارشنبه در مدرسه که اکثریت اعضای تیم شنا لارستان را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: ساعاتی که برای تمرین آنان باقی می‌ماند از ساعت 14 تا 15:30 بعدازظهر است و این روال در طول سالیان گذشته در استخر عطایی به همین شکل بوده است.
مدیر مجتمع ورزشی عطایی با تأکید بر اینکه ساعات تعیین‌شده برای تمرین شنا به لحاظ فنی هیچ مغایرتی با اصول تمرینی ندارد همچنان که بنده اطلاع دارم تمرینات تیم ملی شنا نیز از ساعت 12 تا 15 بعدازظهر انجام می‌شود، ادامه داد: باید به این نکته نیز توجه داشت که در شهرستان‌های دیگر برای استفاده تیم شنا از استخر مبلغی دریافت می‌شود و این در صورتی است که مجتمع عطایی شهر لار به صورت رایگان استخر را در اختیار هیئت شنا لارستان قرار داده است.
سدره‌نشین با بیان اینکه برای حمایت بیشتر از تیم شنای لارستان به جهت نزدیکی به مسابقات پیشنهاد استفاده از استخر در روزهای پنجشنبه و ظهر جمعه به کادر فنی تیم داده‌شده است، یادآور شد: متأسفانه مسئولین هیئت شنا اصرار بر این دارند که ساعت 15 عصر به بعد برای تمرین این تیم اختصاص یابد که در صورت اقدام به چنین کاری، بازخوردهای منفی برای ورزش لارستان به ویژه بانوان به همراه دارد.
وی درباره معایب این کار، گفت: در صورت تغییر و کاهش ساعات فعالیت، حضور مربیان و اعضای نجات‌غریق برای همکاری مقرون به‌صرفه نیست و از طرفی لغو سانس ساعت 15:30 تا 17 بانوان که با حضور 100 نفر شناگران برای آموزش و آب‌درمانی برگزار می‌شود، می‌تواند عواقب منفی و اعتراض در پی داشته باشد.
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری لار درباره مصوبه شورای اسلامی شهر این شهر مبنی بر واگذاری ساعت درخواست شده، بیان کرد: چندی پیش نامه‌ای در این زمینه دریافت شد اما پس از اعلام نظرات کارشناسی درباره معایب این موضوع، تاکنون ابلاغیه‌ای برای اجرایی کردن این طرح ارسال نشده است و بر اساس سلسله‌مراتب در صورت اعلام نظر نهایی از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر لار، این مهم حکم قانونی و اجرایی پیدا می‌کند.
وی درباره برگزاری کلاس‌های آموزشی برای سنین پایه، بیان کرد: به دلیل فراغت بیشتر دانش‌آموزان در فصل تابستان، آموزش شنا در سطح پایه فقط در این فصل انجام می‌شود و در طول سال دانش آموزان دختر همراه با بانوان آموزش می‌بینند که در چند سال گذشته نیز با توجه به رویکرد آموزش و پرورش برای آموزش شنا به دانش آموزان مقطع دبستان، بیشتر آن‌ها از این طریق اقدام می‌کنند.
به گزارش تسنیم، شهرستان لارستان در حال حاضر دارای 2 استخر سرپوشیده و یک استخر روباز است که متأسفانه فقط از 3 استخر موجود یک استخر در حال فعالیت بوده و استخر روباز شهر قدیم لار سال‌هاست که به دلیل فرسوده بودن و تبدیل آن به سرپوشیده، تعطیل است و استخر هلال‌احمر این شهرستان نیز از اوایل امسال به بهانه تعمیر موتورخانه تعطیل‌شده و اکنون فقط استخر عطایی برای علاقه‌مندان در حال فعالیت است.
کد مطلب: 5433