بخش مسکن با اخذ عوارض از خانه‌های بدون استفاده از بحران خارج می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تعیین عوارض یا مالیات و دریافت آن از صاحبان خانه‌های بدون استفاده می‌تواند بخشی از بحران مسکن و تاثیرات آن بر اقتصاد جبران کند.
بخش مسکن با اخذ عوارض از خانه‌های بدون استفاده از بحران خارج می‌شود
 
سید حسین افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به مشکلات حوزه مسکن اظهار داشت: خانه‌ها و ساختمان‌های خالی از سکنه یکی از معضلات حوزه مسکن است که توسط شرکت‌ها، بانک‌ها یا افراد حقیقی به بهانه سرمایه‌گذاری ساخته شده و به دلیل مشکلات قانونی برای فروش یا نگهداری برای انباشت سرمایه و انتظار برای تحول بازار و سود بردن از این سرمایه‌گذاری بلاتکلیف رها شده است. 
وی گفت: تعداد بسیار زیاد این خانه‌ها و بلااستفاده ماندن آنها سبب شده که اقتصاد کشور دچار مشکلات بسیاری شود بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود که اگر کسی می‌خواهد خانه‌ای بسازد اما آن را وارد چرخه مسکن نکند، بهایی آن را بپردازد. 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی افزود: تعیین عوارض یا مالیاتی برای این امر و دریافت آن از صاحبان خانه‌های بدون استفاده می‌تواند بخشی از بحران مسکن و تاثیرات آن بر اقتصاد جبران کند. 
افضلی با بیان اینکه اگر این امر محقق شود تاثیرات به سزایی در بخش مسکن دارد، بیان کرد: در حال حاضر پرداخت مالیات برای خانه‌های خالی به صورت جدی دنبال نمی‌شود و اجرای آن نیز به صورت کامل و صددرصد نیست. 
وی عنوان کرد: تمامی مالکان خانه‌های خالی اعم از بانک‌ها، موسسات و افراد حقیقی باید بهای عدم ورود به بخش مسکن را پرداخت کنند اما نحوه دریافت این بها برای هر بخش باید متفاوت باشد و نمی‌توان برای همه نسخه واحد پیچید. 
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شیوه اجرای این موضوع نیاز به بررسی دارد، گفت: اصل پرداخت بها اما تغییرناپذیر است و اجرای کامل آن آثار مشهودی در بازار مسکن خواهد گذاشت. 
افضلی با اشاره به دیگر مشکلات بخش مسکن افزود: یکی از معضلات جدی مسکن این است که قیمت‌ها با درآمد عمومی مردم فاصله بسیاری دارد و این موضوع به ویژه برای کسانی که نیازمند مسکن هستند، مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. 
وی با اشاره به دیگر معضلات این بخش گفت: بسیار دیده می‌شود که مسکن‌هایی که تحت عناوین مختلف به صورت مجموعه‌ای ساخته می‌شود، فاصله زیادی با محل کار مردم دارد یا محل ساخت تناسبی به لحاظ فرهنگی با ساکنان ندارد که این امر نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است. 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اجرای درست قوانین و سیاست‌ها در بخش مسکن می‌تواند مشکلات این حوزه را کمنر کند. 
کد مطلب: 5374