لار در قرق زنان پاکستانی و افغانی کودک در بغل و دوره‌گرد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۸
Share/Save/Bookmark
 
لار در قرق زنان پاکستانی و افغانی کودک در بغل و دوره‌گرد / فریاد " لطمه " به فرهنگ و امنیت شهرمان سر داده
 
 
با حضور تعداد زیادی از زنان پاکستانی همراه با نوزادان در بغل و دوره‎گرد، لار به شهری نازیبا تبدیل شده است.
 

به گزارش”صحبت نو” سخاوت و کرم مردم لارستان زبان‌زد خاص و عام است و از طرفی دیدن افراد بینوا و مستمند دل هر انسانی از جمله مردمان آن را که بخشی از دیار کریمان است به درد آورده و دست یاری آن‎ها را می‌فشارد و خالی باز نمی‌گرداند.
اما سخاوت تا چه حد و فقیرنوازی تا کجا، تا جایی که شهر به قرق زنانی از دیاری دور در آید و امنیت، بهداشت و فرهنگ شهرستان را زیر سؤال ببرد.
این جاست، باید کمک‌رسانی با تعقل باشد و امدادگر به سمتی برود که آسیبی کم شود و همشهریان خودمان هم راضی باشند.

افرادی که برای گرفتن کمک یا همان گدایی می‌آیند، عمده زنان پاکستانی بچه‌ به بغل هستند که وضعیتی دلخراش دارند و دیدن این وضعیت سبب می‌شود، کمک‌رساندن به آنها در فوریت انجام گیرد، غافل از آن که این کمک‌ها نه تنها مفید نیست، بلکه مضر هم هست و جلوه‌ای زشت در سطح شهر ایجاد می‌کند.
اما از بانوانی که در محل جایگاه‌های سوخت اقدام به فروش برخی لوازم از جمله وسایل حمام می‌کنند، هم نباید غافل شد، قدیم‌ترها یک یا دو زن در این جایگاه‌ها حضور داشتند، اما این روزها تعدادشان از انگشتان دو دست هم در هر جایگاه فراتر رفته است.
همچنین چهارراه‌ها هم این زنان را به خود می‌بیند و التماس‌هایی که با عنوان‌های مختلف برای فروش لوازم در دست خود می‌کنند، برای شهروندان اعصاب نگذاشته است.
خطری که حضور این بانوان در سطح شهر دارد، حس می‎شود، همچنین زنگ خطر حضور دختران پاکستانی و زنان جوانی که نوزادی در بغل گرفته و گدایی می‌کنند، هم از مدت‌ها قبل به گوش رسیده است.

حال باید گفت، حضور این اتباع کم بود که اتباع دیگر کشور همسایه هم این شهرستان را قرق کرده‌اند.
این زنان و دختران جوان برای حضورشان در مناطق مختلف شهرستان نقطه به نقطه ماشین عوض می‌کنند و گاهی در حاشیه جاده‌ها هم آن‎ها را می‌بینیم که هر عقل سلیمی ‌می‌تواند، خطرهای بزرگ و زیان‌آور در راه را احساس کند.
اما با این توضیحات که گوشه‌ای ناچیز از تهدیدات حضور اتباع بیگانه در این شهرستان بود، نیاز به چاره‌اندیشی اساسی داریم.
اگر اتباع افغانستانی مرکز شهر را تسخیر کرده در آنجا زندگی می‌کنند و جزئی از شهروندان شده‌، فریاد لطمه به فرهنگ و امنیت شهرستان سر داده شده است.
اینجا دیگر جای پاکستانی‌ها نیست و تا تعدادشان کم‎کم به  هزاراران نفر نرسیده است، باید چاره‌ای اندیشید.
کد مطلب: 5320
مرجع : گزارش : حبیب آسوده