۲
در گفتگو صحبت نو با دکتر مهران صداقت:

تلاش می کنیم لارستان به قطب مغز و اعصاب جنوب فارس تبدیل شود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۲
Share/Save/Bookmark
 
 
در گفتگو  صحبت نو  با "دکتر مهران صداقت":

صحبت نو * لطفا از گذشته تحصیلی، پزشکی و خانوادگی خود بگویید:
بنده در سال 79 در رشته پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شده و در سال86 فارغ التحصیل شدم. خدمت مقدس سربازی را در پزشکی قانونی مشهد گذرانده و پس از آن در سال88 به مدت 16 ماه به عنوان پزشک عمومی در بیمارستان قائم مشهد خدمت کردم. در سال 90 برای اخذ تخصص در دانشگاه مشهد پذیرفته شده و در بیمارستان قائم و امدادی مشغول شدم. سال92 چند ماهی دوره میکروسکپی گذرانده و چند ماه در بیمارستان وین اتریش مشغول به کار شدم. سال95 فارغ التحصیل شده و در اولین امتحان، موفق به اخذ بورد تخصصی شدم.
سال89 با همسرم که داروساز هستند ازدواج کردم. ایشان استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز هستند و صاحب یک پسر 16 ماهه هستیم.
* نظرتان در مورد لارستان چیست و آیا پس از اتمام طرح خود در لار خواهید ماند؟
آذر 95 طرح خود را در لار شروع کردم و افتخار خدمت به اهالی لارستان را دارم. پدر بنده نیز لاری هستند و این مسئله علاقه من به این خطه را بیشتر می کند. در حال حاضر یک سال دیگر از طرحم مانده و من قصد دارم پس از آن هم در لار بمانم و خدمت کنم.
* کمی در مورد تومور مغزی و جراحی هایی که انجام داده اید توضیح دهید؟
رشته جراحی مغز و اعصاب شامل جراحی مغز و ستون فقرات است. پزشکان معمولا یکی از این دو رشته را برای اخذ تخصص انتخاب می کنند. در دانشگاه مشهد از اساتید بسیار فهیم و توانایی بهرمند بودیم و من سعی کردم از این اساتید استفاده کرده و هر دو رشته را خوب یاد بگیرم اما علاقه شخصی ام تومور مغزی است.
تا کنون17عمل تومور مغزی داشته ام که از تمام آنها راضی ام. در دو ماه گذشته برای جراحی ستون فقرات از روشهای جدید و نو استفاده کرده ام.  همیشه سعی میکنم مطالعه داشته باشم و همگام با پیشرفت در پزشکی قدم بردارم تا بهتر به نتیجه برسیم.
* از وضعیت بیمارستان لار راضی هستید؟
بله. البته از روزی که آمدم دو ست جراحی را عوض کرده ام و حدود 120میلیون تومان هزینه کردیه ایم تا وسایل اتاق عمل را ارتقاء دهیم ولی هنوز هم نیاز به تغییر و تعویض لوازم جراحی مشهود است. بسیاری از همکاران بر این باورند که لار برای چنین جراحی های مهمی مناسب نیست و بهتر است این چنین جراحی ها در شیراز یا شهرهای دیگر انجام شود  اما به نظر من لار شهر بزرگی است و پتانسیل های زیادی دارد. باید پیشرفت کند و ما نیز تلاش می کنیم لار به قطب مغز و اعصاب جنوب فارس تبدیل شود.
* نظرتان در مورد مجتمع در حال ساخت صالح پور چیست؟ و این مرکز رادیوتراپی چقدر میتواند تاثیرگذار باشد؟
خیلی خیلی زیاد. مرکز رادیوتراپی به طور چشمگیری می تواند موجب پیشرفت منطقه شود. من از نزدیک پیگیر روند احداث این مرکز هستم و امیدوارم به زودی افتتاح شود. چون خیلی از بیماران نیاز به رادیوتراپی و شیمی درمانی دارند و با وجود این مرکز دیگر نیاز نیست راهی شهرهای دیگر شوند.
* به نظرتان این امکان وجود دارد که در مرکز رادیوتراپی صالح پور علاوه بر درمان، فعالیت های پژوهشی نیزصورت گیرد؟
بله حتما. اما این مقوله با تمام نکات مثبتی که دارد نیازمند سرمایه های مالی و انسانی است. داشتن وسایل تحقیقاتی پیشرفته و نیروهای خبره و متخصص. باید باور کنیم پژوهش کار سختی است و همت بلندی می طلبد.
* جراحی قائده جمجمه چیست؟ و تاکنون چند عمل قائده جمجمه انجام داده اید؟
تومور قائده جمجمه توموری است که در کف جمجمه چسبیده است و جراحی آن چند ساعت زمان و دقت بسیار بالا میخواهد. از دی ماه95 عمل قائده جمجمه را شروع کردم. در زمستان 95، 78 تومور قائده جمجمه انجام دادم که همه تومورهای نگهداری شده بودند. یعنی بیمار باوجود اطلاع از بیماری نمی توانسته به شیراز رفته و جراحی کند.
* لطفا در مورد تومور کلینیک و چگونگی راه اندازی آن توسط شما توضیحاتی بدهید.
به دلیل مشکلاتی که مردم لارستان در زمینه آزمایش و شناسایی تومور، جراحی و آسیب های احتمالی پس ازعمل داشتند تصمیم گرفتیم مرکز تومور کلینیک را در بیمارستان امام رضا(ع) راه اندازی کنیم. این مرکز شامل چهار پزشک متخصص است که در آن بیمار ابتدا توسط دکتر عبدی پاتولوژی شده و آزمایش می دهد، پس از تعیین نوع تومور توسط بنده جراحی شده و سپس توسط دکتر فروزان که متخصص طب فیزیکی هستند توان بخشی می شود. دکتر مظفری که متخصص انکولوژی هستند نیز با تومور کلنیک همکاری دارند و در خدمتشان هستیم.
* شنیده ایم آذر ماه قرار است جراحی بسیار سختی انجام دهید. در مورد آن بگویید.
بله  قرار است در آذر ماه جراحی خیلی مهمی انجام دهم. خانمی از اهالی اطراف لار که چندیست مشکل تشنج دارند و تشنج هایشان در طول زمان شدیدتر و با فاصله کمتر رخ می دهد تحت جراحی قرار خواهند گرفت.
این عمل از آن رو یکی از جراحی های سخت محسوب می شود که تومور دقیقا به قائده جمجمه چسبیده است و چون تومور خیلی کوچک است باید دقت شود که اعصاب بینایی و دیگر اعصاب مغز آسیب نبیند. جراحی طولانی مدت و خیلی خیلی سختی در پیش داریم که به امید خدا با موفقیت سپری خواهد شد.
* جراحی های مغز از نظر زمانی چقدر طول می کشد؟
عمل تومورهای مغزی طولانی و چند ساعته هستند. حدود 3الی4 ساعت. و اگر عمل قائده جمجمه باشد حدود 7الی8 ساعت طول می کشد که البته در تمام این مدت جراح ایستاده و با دقت بالا عمل را انجام میدهد.
* صحبت آخر با مردم لارستان.
مردم لارستان بسیار دوست داشتنی و خون گرم هستند و به من انگیزه می دهند. اما خواهشی که از مردم و به خصوص خیرین این خطه دارم این است که از بیمارستان لار غافل نشوند تا ان شاءالله هرروز مجهزتر شود.
بازهم تاکید میکنم،لارستان دارای پتانسیل های بالایی است و باید با همت مردم،خیرین و مسئولین پیشرفت کند. دانشجوی پزشکی بگیرد و حتی دانشکده علوم پزشکی آن به دانشگاه تبدیل و از پزشکان متخصص به نحو شایسته ای استفاده شود تا از لار نرفته و در همین دیار خدمت کنند.
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 5240
 


 
فرهنگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۸-۱۹ ۱۴:۵۳:۱۶
درود خدا بر جناب دکتر صداقت . (3201)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۰۰:۰۵:۱۴
ممنون و سپاسگزاریم از جناب دکتر صداقت و دیگر عزیزان بزرگواری که قصد و نیتشان پیشرفت این منطقه برای سربلند ماندن نامش و آسایش مردمانش دغدغه هادارند و هزینه ها می کنند خداوند به همه جزای خیر عنایت فرماید انشاءالله (3213)