معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان در جمع اعضای شورای اسلامی شهرستان دوره چهارم و پنجم:

شوراها فرصت هستند، باید تقویت و کارآمد شوند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
شوراها فرصت هستند، باید تقویت و کارآمد شوند
 


معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: شوراها فرصت هستند ، باید تقویت و کارآمد شوند.
به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در جمع اعضای شورای اسلامی شهرستان در دوره چهارم و پنجم در سخنانی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم و اساسی که در کشور ما که هم منشأ دینی و هم منشأ قانونی و عقلی دارد، وجود شوراهاست و از هر جهتی که بخواهیم به مباحث مربوط به شوراهای اسلامی توجه کنیم، می بینیم که توجیهات لازم را دارد و این مهم امروز در کشور ما نهادینه شده است.
وی وجود و فلسفه شوراها را لازم و ضروری دانست و افزود: یکی از پیامدهای اساسی در این کشور شروع شوراهها بود که خدا را شکر پنجمین دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و به تبع آن شورای بخش، شهرستان ، استان و عالی کشور هم شکل گرفت و به نوعی این بحث سلسله مراتب مدیریت وضعیت کشور، در همه ابعاد توسط مردم شکل گرفته است و گذشته از آن ما بقی ارکان نظام مدیریتی ما نیز برگرفته و نشأت گرفته از رأی مردم است که این خود یک نوع نماد عینی از مردم سالاری دینی است که یکی از ارکان اساسی نظام ما بوده که ریشه در احکام اسلامی و مذهبی دارد و امیدواریم این روند تداوم پیدا کند و شاهد بالندگی هر چه بیشتر این نظام شورایی در همه ابعاد جامعه باشیم.
فرماندار ویژه لارستان تصریح کرد: اگر می خواهیم این بالندگی استمرار پیدا کند و نهادینه گردد و اگر می خواهیم آسیب ها کمتر بشود، بایستی از شوراها حمایت کرد که خدا را شکر این فضا، مدیریت شد و ما الان در کشور شاهد چنین فضای خوبی در سطوح مختلف هستیم و می بینیم که هم در شهر، بخش و روستا و هم در شهرستان و استان وکشور شوراها پای کار هستند و از این به بعد وظیفه ماست که این نهاد را، پویاتر و تقویت نماییم،  تا بیش از پیش و بهتر از گذشته، تأثیرگذار بشود.
 حسنی گفت:یقیناً هر چه نقش شوراها در اداره امور کشور بیشتر تقویت شوند از آن طرف نقش دولت که این همه هزینه برای مردم و جامعه در پی دارد، کمتر خواهد شد. پس اگر نظام شورایی تقویت بشود و خودش را به روز کند و بتواند مسائل شهر، روستا و شهرستان را با مشارکت مردم مدیریت کند، از آن طرف خیلی راحت می شود هزینه های دولت را کمتر کرد و این صرفه جویی هایی که از کاهش هزینه ها ایجاد می شود، باز هم به خود مردم باز می گردد.
معاون استاندار فارس افزود:خدا را شکر می بینیم که وضعیت شوراهها از نظر کمی و کیفی  سال به سال بهتر می شود و از این جهت می بینیم که اعضاء شوراها هم باسوادتر و هم  تخصصی تر و علمی تر هستند.
حسنی با بیان اینکه اداره وضعیت مدیریتی روستاها و شهرها بایستی نسبت به گذشته  علمی تر بشود،افزود: طبق فرمایش بزرگان، این مدیریت علمی باید بیشتر از گذشته دانش بنیان بشود و این دانش بیان کردن در ابعاد اجتماعی همیشه مورد توجه بزرگان بخصوص مقام معظم رهبری و دولت تدبیر وامید بوده و هست که امیدواریم با دانش بنیان کردن این وضعیت که همه مورد توجه قرار داده اند، بتوانیم خود را کارآمدتر و تأثیرگذارتر کنیم.
وی با اشاره به اینکه مردم می بایست وجود شوراها در جامعه را بپذیرند که شوراها صرفاً یک تشکیلات دست و پاگیر نیستند، خاطر نشان کرد: ملت باید بدانند که شوراها کارهای آنها را نسبت به زمانی که شورا نداشته اند، بهتر پیش می برند که یقیناً در طی سالهای اخیر مردم به این موضوعات پی برده اند و می بینند که مشارکت آنها نشان گر این است که اگر در یک منطقه ای شورا تشکیل نشود آنچنان فشار می آورند که این شورا شکل بگیرد.
وی خطاب به اعضا جدید شورای اسلامی شهرستان هم گفت: افرادی که در شوراهای اسلامی شهرستان معرفی شده اند و فردی که برای شورای اسلامی استان معرفی می شود، همه و همه سعی نمایند  کل شهرستان را در نظر بگیرند و انتظار هم این است که همگرایی و هماهنگی را در شورای شهرستان مورد توجه جدّی قرار دهند.
معاون استاندار فارس بیان کرد: اگر همه بتوانیم پیوندی مستمر و مستحکم بین مجموعه مدیریتی شهرستان و شورای شهرستان ایجاد کنیم، قطعاً رشد و توسعه و پیشرفت شهرستان را در بر خواهد داشت.
 وی در ادامه خاطر نشان کرد: جلسات مشترک شورای شهرستان و جمعی از مسئولین شهرستان بصورت مستمر برگزار گردد تا به بررسی مسائل و مشکلات شهرستان رسیدگی شود.
حسنی با بیان اینکه ارتباط مسئولین شهرستان با شوراهای اسلامی  شهرها و روستاها ادامه خواهد داشت،تأکید کرد: اگر در راستای بهبود وضعیت شهر و روستا آن هماهنگی  لازم بوجود نیاید، خدایی نکرده به تهدید تبدیل خواهد شد، ولی اگر تمامی اعضای شورای اسلامی شهرستان با هم هماهنگ باشند و در راستای خدمت به مردم حرکت کنند، این  یک فرصت است. اما اگر خوب مدیریت نشود به تهدید تبدیل می شود و باعث می شود که جلسات شوراهای شهرستان خدایی نکرده به سمت تعارضات کلامی و حرفی برود.
 وی در پایان سخنانش از رییس و کلیه اعضای شورای اسلامی شهرستان در دوره چهارم تقدیر و تشکر کرد و برای شورای پنجم آرزوی موفقیت نمود.
پیش از این نیز یعقوب موحدی رئیس سابق هم به  ارائه گزارشی از عملکرد شورای اسلامی شهرستان در دوره چهارم پرداخت.
در پایان نیز از وی و تمامی اعضای شورای اسلامی دوره چهارم شهرستان با لوح سپاس تجلیل شد.
در این نشست همچنین علی اصغر علی پور معاون برنامه ریزی فرمانداری ویژه لارستان، محمدرضا قنبرنژاد شهردار لار و عبدالله محبی رئیس شورای اسلامی شهر لار هم حضور داشتند.
 
 
کد مطلب: 5221