دکتر یعقوب مهندس مدیرکل دامپزشکی فارس:

مراقبت از دام‌های فارس دائمی است

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
مراقبت از دام‌های فارس دائمی است
 
دام‌های فارس تحت مراقبت‌های دائم و برنامه‌ریزی قرار دارند. ‏
دکتر یعقوب مهندس مدیرکل دامپزشکی فارس با اشاره به آغاز طرح مبارزه با تب برفکی در استان با اعلام این خبر، افزود: پیش‌بینی می‌شود در این طرح ۲۵۰ هزار راس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی واکسینه شوند.
به گفته وی در راستای مراقبت دام‌های استان، بررسی جمعیت دامی برای شناسایی بیماری‌های مشترک انسان و دام به‌ویژه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بروسلوز و شاربن به‌طور مستمرانجام می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی فارس با اشاره به این که شیراز و مرودشت مناطق پرتراکم دام استان هستند، افزود: سلامت دام چه از نظر بهداشتی و چه از نظر اقتصادی همواره در دستور کار دامپزشکی فارس است.
مهندس با تأکید بر این‌که در صدور دام و گوشت نیز سلامت دام شرط نخست و اساسی به شمار می‌آید، گفت: بیشتر بیماری‌های دامی از مرزهای شرقی و بعضاً غربی وارد فارس می‌شود لذا در مناطقی از شرق فارس شامل داراب، نی‌ریز و لارستان قرنطینه‌هایی دامپزشکی ایجاد شده است.
مدیرکل دامپزشکی فارس خشکسالی‌های مداوم را عامل کاهش جمعیت دامی استان دانست وافزود: در این زمینه آمار دقیقی در اختیار دامپزشکی فارس نیست.
وی با اشاره به وجود ۸۰۰ نوع بیماری مشترک انسان و دام، گفت: در بیشتر بیماری‌های مشترک انسان و دام، تنها راه مقابله، شناسایی بیماری‌ در دام‌ها و درمان آن است.‏
مهندس اعلام کرد: برای پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، ۴ واکسن به گروه‌های مختلف دامی تزریق می‌شود.‏
او افزود: در برنامه مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام، بیماری‌ها تقسیم بندی شده است که بعضی به شکل دائمی و بعضی برحسب شرایط اجرایی می‌شود.‏
کد مطلب: 5200