یادداشتی از سمیه شرف دینی:

شهر لار به استقبال محرم می رود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
شهر لار در آستانه ماه محرم با سیاه پوش کردن چهره شهر به استقبال ماه محرم می رود .
 
صحبت نو : بازمحرم از راه می رسد و شور و شوق  حسینی در کوی برزن هر شهر ودیاری برپا  می شود. درشهر لار، این روزها از هر گذری عبور می کنی داربست کارانی را می بینی که در گرمای شهرلار مشغول برپا کردن خیمه گاه و بیرق عزای سالارشهیدان هستند.
تمام کوچه ها و میادین شهر این روزها با برپایی ایستگاهای صلواتی و خیمه گاه به استقبال ماه محرم رفته اند؛ مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان با سیاه پوش کردن هر کوی و برزن، با برافراشتن پرچم ها و بیرق سیاه به یاد مظلومیت امام حسین (ع) و خاندانش در کوچه ها وخیابان ها  به استقبال محرم می رود.
محرم برای پسربچه ها هم حال وهوای خاصی دارد درهر هیئتی که وارد می شوی  بچه ها در صف های اول هیئت با لباس مشکی و سر بند یا حسین(ع)  و زنجیر به دست عشق و ارادت خود را به سالار شهیدان عرضه می کنند/ یکی طبلی را با خود حمل می کند که از خودش هم بزرگتر است و دیگری علم بزرگی را می خواهد بردارد و دیگری برای برداشت زنجیرها با کودک بغل دستی رقابت دارد. محرم در نگاه بچه ها دیدن نوستالوژی عحیبی دارد .
بیشتر حسینیه ها و تکایای معروف شهر لار در بافت تاریخی شهر قرار دارد که در یک هفته مانده  به آغاز ماه محرم  با کمک بزرگان و ریش سفیدان محل و مسئولین هیئت ها  مراسم پوش کشی این حسینیه ها انجام می شود پوش بالا کردن کاری گروهی است که  تجربه سالمندان،‌ با نیرو و توان جوانان یکی می‌شود و به اصطلاح پوش بالا می‌رود.
کد مطلب: 5134