۱۱
مدیر ایستگاههای برق لارستان:

عبور برق فشار قوی از وسط شهر هیچگونه عوارضی برای انسان ندارد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
صحبت نو : مدیر ایستگاههای برق لارستان گفت: نصب پایه‌های برق فشار قوی در وسط بلوار و عبور آن از مبادی شهری هیچگونه خطر و عوارضی برای محیط زیست و انسان ندارد.
 
به گزارش صحبت نو و به نقل از برق نیوز، به دنبال انجام حفاری هایی در بلوار ولایت (بلوار روبری پمپ بنزین صالح پور) به سمت میدان امام خمینی (ره) و پخش مطالبی درخصوص تعبیه مسیر انتقال برق فشار قوی در این قسمت از شهر و عوارض ناشی از آن، که مدیر ایستگاه های برق لارستان در این خصوص جواب گو است.

طیب یادگارفرد با تأیید این موضوع که حفاری صورت گرفته در بلوار ولایت مربوط آماده سازی محل برای استقرار پایه‌های انتقال برق فشار قوی است، اظهار داشت: این مهم به منظور فراهم سازی شرایط لازم جهت تقویت برق شهر لار و همچنین احداث پست برق ۶۳ کیلوولت و با هدف رفع کمبود برق در این شهر در حال انجام است.

مدیر ایستگاههای برق لارستان با تکذیب این موضوع که نصب پایه‌های برق فشار قوی در وسط بلوار و عبور ان از مبادی شهری هیچگونه خطر و عوارضی برای محیط زیست و انسان ندارد، افزود: پخش چنین شایعاتی پایه و اساس علمی ندارد و انجام چنین کارهایی در همه جای کشور و به ویژه در کلان شهر‌ها مرسوم است.

وی درباره علت انتخاب این مسیر برای عبور برق فشار قوی، تصریح کرد: برای انجام این پروژه چند مسیر مورد مطالعه قرار گرفت تا اینکه پس از کارشناسی‌های لازم و تأیید ارگان‌های مختلف مسیر کنونی انتخاب شد.
کد مطلب: 4859
 


 
عليرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۰:۳۶:۱۰
بله تماميه کارشناسان رو بي خطر بودن دکلهاي فشارقوي برق نظر مثبت دارند (2983)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۷:۳۳:۴۲
ضمن تشکر و قدرداني فراوان از مسوولين محترم ذيربط ،بنده در هيچکدام از سايتها در خصوص ضرر و زيان دکلهاي فشار قوي برق مطلبي نديدم و تماما شايعه اي بيش نبود که از طرف برخي در جامعه ايجاد شد (2984)
 
عهديه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۰۷:۳۴:۴۲
لااقل بف فکر روشنايي ورودي و خروجي شهر و خيابانها باشيد که اينقدر تاريک الظلمات نباشد (2985)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۵:۱۹:۱۶
سلام بله چه اشکالی داره از بلوار و کنار فلکه رد بشه ‌ بفکر ابادانی و تقویت برق منطقه باشیم . بزارین کارشون رو انجام بدن . ممنون (2988)
 
امین
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۲:۵۵:۳۱
به کارشون برسن واقعن که چقدربی خیال ازاین موضوع صحبت میکنید (3002)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۲:۴۱:۰۲
سلام
انهایی که میگید خطر نداره برید از پزشکان سوال کنید تا واقعیت را بفهمید (2992)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۵:۰۷:۴۳
خود گویی و خود بَندی! عجب مرد هنرمندی... (2993)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۷:۰۲:۳۵
http://www.tabnak.ir/fa/news/364560/%D8%AA%D9%87%D8%AF%D9%8A%D8%AF-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%8A%D8%B1-%D8%AF%DA%A9%D9%84-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D9%88%D9%8A (2994)
 
لاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۶:۴۱:۲۸
مستندات ان را ارایه دهند نه حرفهای غیر مستند به اصطلاح کار شناس بی تجربه (3004)
 
امین
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۲۱:۱۱:۲۸
مطالعات ثابت کرده اند که خطوط فشار قوی برق باعث لوسمی (سرطان خون) در دوران کودکی، سرطان ها، آریتمی قلبی، سقط جنین، تولد نوزاد کم وزن و نقصان های هنگام تولد می شود.

خط نیروی با ولتاژ قوی، میدان مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می کند و هر آنچه در این میدان قرار گیرد را تحت تاثیر قرار می دهد. (3005)
 
سلام علیکم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۲:۰۳:۳۱
بررسي اثرات ميدانهاي الكترومغناطيسي خطوط فشار قوي بر روي خطوط لوله انتقال سيال مجاور آن از ديدگاه EMC
مهندس محسن خالقي
همانطور كه مي‌دانيم بعضا خطوط انتقال انرژي الكتريكي از مجاورت خطوط انتقال آب يا گاز و يا سوخت (نفت خام) عبور كرده و به عبارتي در مجاورت و همسايگي و در حريم هم قرار مي‌گيرند. جريان عبوري از هادي خطوط انتقال انرژي مي‌تواند ميدانهاي الكترومغناطيسي بزرگي در حول و حوش خود ايجاد كند. جريان الكتريكي و ميدان مغناطيسي حاصل از آن مي‌تواند به خطوط حامل سيال (آب، گاز، نفت خام) مجاور آن ولتاژ القا كند. تفاوتي ندارد كه آيا خط لوله مجاور با خط انتقال انرژي بر روي زمين نصب شده باشد يا در زير زمين به طور كامل در خاك مدفون شده باشد. اگر احيانا با توجه به موقعيت قرارگيري خطوط انتقال انرژي الكتريكي و خطوط انتقال سيال، بر روي خط لوله ولتاژي القاء شود، مي‌تواند خطراتي براي پرسنل بهره‌بردار از خطوط لوله و حتي خطراتي براي خود لوله از ديدگاه الكتروشيميايي و صدمه ديدن روكش لوله داشته باشد كه به تاثيرات آن به اجمال پرداخته خواهد شد.
ديدگاه اول، ايمني خود پرسنل نگهدار و افرادي است كه به طور مستقيم با خط لوله و سيال داخل آن درتماس هستند. به دليل اختلاف پتانسيل موجود به دليل افزايش پتانسيل زمين (به دليل القا يا برقراري جريان اتصال كوتاه در آن) و پتانسيل سطحي در محلي كه شخص كاربر در تماس با استراكچر زمين شده (مثل شير فلكه و ادوات وابسته) ممكن است به شخص در حال تماس ولتاژ شوك (به دليل ولتاژ گام بالا و ولتاژ تماسي بالا در آن محل) اعمال گشته و يا جريانهاي پراكنده در حد 15 ميلي‌آمپر (با فركانس قدرت) سبب برق گرفتگي و مرگ شخص شوند.
براي مسئله يادشده در كشورهاي آمريكاي شمالي استانداردهاي NACE RP0177 و ANSI/IEEE80 و IEC60479 تدوين شده است. براي مثال به ترتيب در استاندارد اول اشاره شده است كه اگر ولتاژ گام از 15 ولت بيشتر شود از نظر ولتاژ شوك خطرناك بوده و بايد با استفاده از ترفندهايي آن را كاهش داد و يا در دو استاندارد بعدي به صراحت گفته شده كه جريانهاي پراكنده در حد
5 ميلي‌آمپر به بالا براي سلامتي قلب و كاركرد سالم عضلات آن خطرناك بوده و محدوده ايمني و سلامتي براي اشخاص، رابطه عكس با زمان برقراري جريان عيب و نسبت مستقيم با مقاومت سطحي محل دارد.
مسئله حائز اهميت ديگر آسيب ديدن روكش لوله انتقال سيال است. زماني كه در مجاورت خطوط لوله جريان اتصال كوتاه برقرار مي‌شود به دليل افزايش موضعي و سريع پتانسيل زمين در آن محل، ولتاژ در دو طرف روكش عايقي لوله از حد تحمل عايقي آن بالاتر رفته و قدرت عايقي آن را از بين برده و سبب سوراخ شدن پوشش دور آن و تنزل درجه عايقي آن گشته و به تدريج از محل سوراخ‌شدگي در روكش لوله، فلز لوله، دچار خوردگي مي‌شود. استرس ولتاژي ناشي از قوس جريان اتصال كوتاه، سبب آسيب‌رساندن به سيستم حفاظت كاتدي خط لوله نيز مي‌گردد.
اثر حائز اهميت ديگر مسئله خوردگي الكتروشيميايي لوله و جدار فلزي آن به سبب القا ولتاژ متناوب است. تحقيقات متالورژيستها نشان مي‌دهد اين خوردگي‌ براي فلز آلومينيوم بيشتر از ساير فلزات ديگر است. دانش امروزي نشان داده است كه خوردگي جريان متناوب به اندازه 2% خوردگي ناشي از جريان مستقيم معادل با هم، در فلزاتي مانند آهن و فولاد است. يافته‌هاي اخير حاكي از آن است كه براي چگالي، جريانهاي بالا، بايد خوردگي حاصل از جريان متناوب، كنترل شود. همانطور كه قبلا اشاره شد القاء ولتاژ به خاطر مجاورت با خطوط انتقال انرژي وجود دارد. مكانيسم تداخل و القاء ولتاژ به سه طريق زير صورت مي‌پذيرد: 1- هدايت الكتريكي در اثر تماس مستقيم. 2- القاء الكتريكي به طريق كوپلاژ خازني. 3- القاء مغناطيسي به طريق كوپلاژ سلفي.
حال به توضيح سه بند يادشده خواهيم پرداخت. در هدايت الكتريكي مستقيم، تماس مستقيم بين هادي انتقال انرژي و خطوط لوله برقرار مي‌شود. به دليل جداشدن سيم از جامپر و ايزولاتور مربوطه و افتادن سيم بر روي خط لوله كه به ندرت نيز پيش مي‌آيد و در زمان اندكي توسط رله ديستانس و رله خطاي تكفاز به زمين شناسايي و توسط زمان عملكرد رله و كليد دژنگتور محدود مي‌شود. در حالت تماس مستقيم با توجه به مدارك مستدل پتانسيل زمين تا حد 15 كيلوولت هم افزايش يافته است. حتي در گزارشات آمده است كه اتصال مستقيم، سبب انفجار خط لوله حامل سوخت شده است.
در حالت القاء الكتريكي به سبب وجود كوپلينگ خازني بين خطوط فشار قوي و هادي خط لوله‌ي انتقال سيال، بار الكتريكي بر روي لوله جمع مي‌شود و اين در حالتي رخ مي‌دهد كه لوله بر روي زمين قرار گرفته باشد (نه در زير زمين) و همچنين لوله مورد نظر از نظر الكتريكي زمين نشده باشد و نيز داراي روكش عايقي نيز باشد. در اين حالت پتانسيل شناور بر روي لوله ايجاد مي‌شود. در حالتي كه لوله در زير زمين مدفون است، زمين به صورت يك شيلد الكترواستاتيكي عمل كرده و به دليل وجود ظرفيت خازني كوچك بين لوله مدفون و زمين حول آن، تاثيرات القاي خازني بسيار ضعيف است. در حالت القاي مغناطيسي به علت برقراري جريان الكتريسيته، ميدان مغناطيسي در حول هادي انتقال انرژي برقرار مي‌شود. اين نوع القا همواره به دليل عبور جريان (در حالت بهره‌برداري) دائما وجود خواهد داشت. ولتاژ طولي القاء شده بين ترتيب مي‌تواند دامنه‌اي در حد چند صد ولت داشته و شوك به كاربران در حال تماس با خط لوله، وارد سازد.

2- فاكتورهاي مهم در اندازه و مقدار ولتاژ AC القاء شده تداخلي
1- مقاومت ويژه خاك محل لوله و خط فشار قوي برحسب اهم متر
2- اندازه جريان عبوري از هاديهاي خط انتقال انرژي
3- فاصله افقي و هم جهت بودن از نظر امتداد خط لوله با خط انتقال انرژي
4- مشخصات بهره‌برداري خط انتقال انرژي (ولتاژ بهره‌برداري، سطح اتصال كوتاه در محل خط لوله، ترانسپوزه بودن خط انتقال، شكل هندسي دكلها، طراحي سيستم زمين، موقعيت ايستگاههاي فشار قوي)
5- اندازه و طول مدت زمان برقراري جريان اتصال كوتاه
6- مشخصات زمين كردن خط لوله
7- تيپ و نوع پوشش و روكش خط لوله
به عنوان مثال اگر چگالي جريان عبوري از محل لوله از [2A/m]100 بيشتر شود بايد خط لوله مورد نظر از نظر خوردگي (توسط جريان متناوب)، كنترل، نظارت و محافظت گردد.
اگر امتداد خط لوله، عمود بر امتداد خط انتقال انرژي باشد مشكل القا ولتاژ نخواهيم داشت.
براي مثال براي بررسي اثر جريان اتصال كوتاه بر روي خطوط لوله مجاور آن و محاسبه مقدار ولتاژ القا شده بر آن با توجه به نتايج اشاره شده در مقالات معتبر چاپ شده در ژورنالهاي علمي جدول زير قابل استخراج است.
با توجه به مقادير جدول بالا، در حالت خطاي اتصال كوتاه تك فاز، بيشترين ولتاژ به خط لوله القا مي‌شود. براي ديدن اثرات زمين با توجه به مقاومت ويژه آن جدول زير قابل استخراج است.
مقادير بدست آمده از جدول حاكي از اين مطلب است كه هرچه قدر مقاومت ويژه خاك پايين‌تر باشد به همان مقدار ولتاژ القايي نيز بيشتر است. مقاومت ويژه خاك كشاورزي در حد 60 اهم‌متر است.

3- راهكارهاي ارائه شده جهت كاهش القاي ولتاژ تداخلي
1- زمين كردن خطوط لوله با سيمهاي رابط و ميله‌هاي زمين و يا صفحات فلزي زمين شده
2- استفاده از روبان و نوارهاي از جنس روي به عنوان الكترود زمين شده در جوار خط لوله
3- زمين كردن نقطه‌اي به همراه آند فدا شونده
4- استفاده از جداساز DC (مثل جداساز گالوانيكي و جاگذاري سلولهاي پلاريزه در محل اتصالات)
5- استفاده از شيرها و دريچه‌ها و اتصالات فلنژي غيرفلزي (پليمري- پلاستيكي)

4- علت حساسيت داشتن به مسئله مذكور از ديدگاه ايمني
4-1- خطرسازبودن جريانهاي القايي در حد ميلي‌آمپر با فركانس 50 هرتز براي سلامتي افراد
تاثير جريان متناوب عبوري از اندام زنده انسان، بستگي به اندازه و فركانس و مدت اثر آن دارد. اكثر تاثيرات فيزيولوژيكي جريان الكتريكي بر روي بدن انسان (با توجه به افزايش دامنه جريان) به صورت احساس آن توسط اعصاب بدن و انقباض ماهيچه‌ها، بيهوشي، انقباض عضلاني، انقباضهاي شكمي، قفل عصبي، سوختگي و غيره است. بنابراين آستانه احساس جريان تماسي بر مبناي احساس و ادراك اشخاص و عكس‌العمل بدن انسان و يا انقباض اعصاب عضلاني و انقباضات ناشي از آن دارد. آزمايشات فيزيولوژيستها نشان مي‌دهد كه آستانه عكس‌العمل انسانها متفاوت بوده ولي به طور ميانگين عكس‌العملها در برابر جريان 0/5 ميلي‌آمپر بوده و بستگي به مدت زمان برقراري آن نداشته است. مطابق استاندارد بين‌المللي IEC60479-1 (2005) آستانه تحريك و خطر براي افراد مذكر بزرگسال 10 ميلي‌آمپر و براي اكثريت مردم (مرد و زن و خردسالان)، 5 ميلي‌آمپر است. انقباض عضلاني سبب ايجاد كاركرد نامنظم و ناهماهنگ در قلب انسان شده و سبب اغتشاش در كار قلب در زمينه گردش خون (پمپاژ) مي‌شود. فيزيولوژي بدن انسانها نسبت به فركانس جريان الكتريسيته 50 الي 60 هرتز حساس بوده و اين جريان با فركانس يادشده در حد دهها ميلي‌آمپر، كشنده است. جهت مقايسه بين جريان با فركانس 50 هرتز با جريان با فركانس 25 هرتز آزمايشات نشان مي‌دهد كه بدن انسان در مقابل جريان DC و جريان با فركانس 25 هرتز تلورانس و تسامح بالايي از نظر تحمل كردن، نشان مي‌دهد.
خوشبختانه با توجه به عنايت پروردگار متعال، بدن انسان مي‌تواند در مقابل صدها آمپر جريان صاعقه (به دليل طول مدت دوام چند ميكروثانيه‌اي آن)، تحمل خوبي از خود نشان دهد.
آستانه تشخيص جريان، توسط بدن انسان در حدود 1 ميلي‌آمپر است. آزمايشها و نتايج حاصل از آن نشان مي‌دهد جريانهاي در حدود 5/0 الي 5 ميلي‌آمپر به انسان و اعصاب ماهيچه‌هاي آن، زياني نمي‌رساند. از جريان 5 ميلي‌آمپر با طول مدت برقراري 7 ثانيه به بالاتر تا 200 ميلي‌آمپر با دوره برقراري 10 ميلي ثانيه، احساس درد براي انسان روي مي‌دهد. همانطور كه مي‌دانيم آثار انقباض غيرارادي و تنفس مشكل و خشك‌شدگي و سوختگي جزء مشخصات برق گرفتگي است. اما امكان دارد با قطع جريان الكتريسيته به طور آني خسارت ناشي از آن كم شده و قابل چشم‌پوشي باشد. تحقيقات صنعتي در آمريكا نشان مي‌دهد كه شوك ناشي از جريان با توجه به عكس‌العمل سريع اعصاب پاراسنپاتيك از نظر زماني از آستانه فيبريلاسيون عضلاني قلب پايين‌تر بوده و اين موضوع مي‌تواند تا حد بسيار زيادي شخص برق گرفته را از مرگ حتمي نجات دهد. مطابق استاندارد آمريكايي IEEE80-2000 جهت زمين كردن تجهيزات در ايستگاههاي برق (جهت نجات پرسنل نگهدار از سيستم يادشده در قبال فيبريلاسيون ماهيچه‌ها و انرژي جذب شده توسط بدن انسان)، رابطه زير براي جريان قابل تحمل براي بدن انسان (جهت زنده ماندن در برابر شوك ناشي از آن برحسب زمان برقراري جريان به ثانيه)، ارائه شده است.
لازم به ذكر است ثابت 0/116 براي افراد با ميانگين وزني 50 كيلوگرم است. جريان مورد نظر با احتمال 5/0 درصد سبب فيبريلاسيون عضلاني مي‌شود كه از نظر آماري اكثريت جامعه انساني بزرگسال از آن تبعيت مي‌كند.
معادله بالا حاكي از اين مطلب است كه جريان قابل تحمل عبارت است از 116 ميلي‌آمپر به مدت 1 ثانيه يا 367 ميلي‌آمپر به مدت 0/1 ثانيه است. استاندارد IEEE80-2000 براي شخصي با ميانگين وزني 50 كيلوگرم، ولتاژ گام و تماسي را به صورت زير معرفي مي‌كند.
كه در عبارت بالا Ps مقاومت سطحي خاك بر حسب اهم متر بوده و IB جريان مجاز بي‌خطر بوده و عدد 1000 مقاومت ميانگين بدن برحسب اهم است. و Cs فاكتور كاهشي لايه سطحي خاك بوده و مطابق رابطه زير محاسبه مي‌گردد.
كه در رابطه بالا K، ضريب انعكاس بين لايحه سطحي با مقاومت Ps و خود خاك با مقاومت ويژه P است. R شعاع معادل براي قدم پاي شخص است كه مانند يك صفحه رسانا بر روي زمين فرض مي‌شود كه عموما برابر 08/0 متر درنظر گرفته مي‌شود. hs ضخامت لايه سطحي خاك، به متر است كار قلب و آسيب بافتهاي بدن را مي‌توان به طور خلاصه توضيح داد. كليه نسوج و مايعات بدن هادي الكتريسيته هستند و چنانچه قسمتي از بدن و يا كل بدن (هنگام شنا در استخر) در مدار الكتريكي قرار بگيرد مقداري حرارت و گرما در نسوج بدن ايجاد مي شود و با توجه به خصوصيات شيميايي نسوج، امكان تبديل پروتئين به سموم وجود خواهد داشت. براي مثال اين اثر در پوست كمتر ولي در اندامهاي داخلي بدن آسيبهاي شديدتري را همراه دارد. هنگام عبور جريان برق از بدن انسان، به خصوص از قلب و دريچه‌هاي قلب، ابتدا خون لخته شده و چربي‌هاي خون در وهله اول نرم و بعدا سخت مي‌شوند و ماهيچه‌هاي قلب دچار جراحات و گرفتگي و يا فلجي و يا ازكارافتادگي دائمي مي‌شوند. در اين هنگام قلب نمي‌تواند با جراحاتي كه دارد خون لخته شده موجود را در رگها به جريان بياندازد و مانند پمپي به حالت قبلي خود ادامه دهد. اين حالت را در پزشكي سكته قلبي مي‌نامند. ضربان قلب را غده تيروئيد كه مهمترين غده بدن و در زير گلو قرار دارد تنظيم مي‌كند هنگام برق گرفتگي غده تيروئيد كه تحت مدار جريان الكتريسيته قرار گرفته است طبق فرمان مغز تيروكسين زيادي را به داخل خون تزريق مي‌كند، زيرا درخواست مغز مبني بر كمبود اكسيژن در حالت برق گرفتگي است و فرمان صادرشده براي اين است كه قلب خون بيشتري را در ريه به جريان بياندازد ولي قلب به علت فلج شدن ماهيچه‌ها و به خصوص دريچه‌هاي قلب نمي‌تواند به كار خود ادامه دهد و به حالت لرزش درمي‌آيد. در اثر گرما و اثرات بيوشيميايي در بدن كه به علت عبور جريان برق ايجاد شده خون يونيزه شده و اكسيژن گلبولهاي قرمز، كه آهن دربر دارند (به وسيله تغيير ظرفيت آهن تبادل اكسيژن در بدن را انجام مي‌دهند) به گاز كربونيك و منواكسيدكربن تبديل و در ريه و خون جمع مي‌شوند و ايجاد خفگي مي‌كنند. حتي ساعتها بعد از برق گرفتگي به خاطر كمبود دائمي اكسيژن در بدن امكان نكروزهاي بعدي امكان‌پذير است. پس با توجه به موارد يادشده بايد به دنبال ايمني افراد در تماس با خطوط لوله فلزي بوده و جهت حفظ خطوط لوله از آثار الكتريكي چاره‌انديشي كرد تا سرمايه‌هاي ملي كشورمان، ايران عزيز، به مرور زمان دچار خوردگي و پوسيدگي نشوند.
منبع : ماهنامه صنعت برق (3009)