۲
میدانها میزبان شبهای تابستان خانواده ها؛

میدان با کارکرد ترافیکی اما تفرجگاهی برای خانواده های لاری

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
از پدیده هایی که چند سالی در شهر لار فراگیر شده، هجوم مردم به فضای سبز میادین در شب های تابستان و بویژه ماه مبارک رمضان است.
 


صحبت نو گزارش میدهد :  از پدیده هایی که چند سالی در شهر لار فراگیر شده، هجوم مردم به فضای سبز میادین در شب های تابستان و بویژه ماه مبارک رمضان است.
 
به گزارش صحبت نو ، میدان که تعریف ترافیکی دارد و بیشتر برای آسانی تردد خودرو ها طراحی و احداث شده در شبهای تابستان صرفنظر از این ویژگی ها و در کنار حوادث های محتمل، به تفرجگاهی برای شهروندان لاری تبدیل شده است.

میادین شهر لار در شب های تابستان و نیز ماه رمضان لحظاتی قبل و بعد از افطار و گاهی تاسحر مملو از جمعیتی است که از یک روز گرم فرار کرده و به فضای سبز روی آورده اند فارغ از اینکه زمینه ساز ترافیک و تصادف و برخی معضلات وابسته می شوند.

خانواده هایی را می بینم که هوای خنک بعد از غروب آنها را از خانه بیرون کشیده و با زیرانداز و غذا و هندوانه ای که به همراه خود آورده اند و هر جا چمنی را برای نشستن یافته اند خود را در طبیعت از گرمای روز و دغدغه های طول هفته رها کرده اند.

این منظره را در بیشتر میدان های چمن کاری شده اطراف شهر که تقریبا از هیاهوی مرکز شهر بدور بوده و در برخی مواقع در مرکز هیاهو و شلوغی و ترافیک است نیز می توان دید.

افزایش بی رویه جمعیت شهری، زندگی صنعتی و گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی و تقلیل فضاهای باز خصوصی باعث ایجاد اثرات زیست محیطی گوناگونی شده که خود ضرورت و اهمیت وجود فضای سبز و گسترش مراکز تفریحی را بیان می کند.

شاید شما هم هنگام از عبور از این میادین، اعضای خانواده هایی را دیده باشید که موتورسیکلت و ماشین خود را اطراف میادین پارک کرده و شب خود را اینگونه و در دل سرو صدای وسایل نقلیه سپری می کنند.

اعضای خانواده سبد، فرش، کلمن آب ،پیک نیک، غذا و دیگر وسایل را در دست گرفته و دوان دوان از میان ماشین ها می روند تا بتوانند ساعتی از شب های تابستان و ماه روزه گرم را به تفریح بپردازند.

شاید بتوان یکی از دلایل این فرهنگ نادرست را وجود مجتمع ها و منازل مسکونی در اطراف و نبود فضای سبز لازم و مناسب در خیابان های منتهی به این میادین و نیز عدم دسترسی نزدیک شهروندان به فضاهای عمومی سبز ایجاد شده در شهر عنوان کرد.

یکی از این مکانها میدان امام خمینی است که شب های گرم تابستان را میزبان شهروندان لاری بوده ولی فضای سبز آن خطری جدی برای جان شهروندان محسوب می شود.

این میدان که در گذشته و قبل از تبدیل شدن به تقاطع غیرهمسطح از میادین شلوغ و پرجمعیت برای گذران اوقاف فراغت روزهای پایانی هفته و تعطیلات بود، امروز دیگر فضای امنی نیست.

این امر متاسفانه به تازگی به برخی دیگر از میادین شهر همچون  میدان امام رضا(ع) سرایت کرده
است.

به نظر می رسد مردم برای فرار از گرما و مشکلات روزمره و نیز کمبود و محدودیت فضای تفریحی ، مسیرها و فضاهای سبز دم دست میدانهای ارتباطی را انتخاب کرده اند هر چند که این انتخاب از نگاه کارشناسان معقول و داوطلبانه نبوده و یک انتخاب اجباری است اما نیاز بیشتر مردم لار به فضاهای تفریحی را می رساند. ان شاله که شهردار این شهر به فکر پارک های کوهپایه ای باشد.
کد مطلب: 4830
 


 
a
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۲۱:۰۲:۱۹
به دلیل اینه که پارک در سطح شهر خیلی کمه. من در کازرون دانشجو هستم. شاید نزیدک به 10 تا 15 تا پارک و باغ تفریحی خیلی خوب و بزرگ در این شهر هست. شهردای لار خیلی ضعیف عمل میکنه (2923)
 
نخلستان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۱:۰۰:۵۱
البته شهرداران قبل ضعیف عمل کردند . چون شهردار فعلی تو این دو - سه سالی که شهردار بوده با این اوضاع بد اقتصادی ، تا الان دو پارک ایجاد کرده ( بوستان محمدی و پارک نخل ) و ضمناً مهمترین پارک لار یعنی پارک شهر را هم سر و سامان داده . مخصوصاً راه ورودی اون رو که سالها بدون تغییر مونده بود . خدا کنه شهردار فعلی و شهرداران بعدی باز هم به فکر ایجاد پارک و فضاهای سبز خوب و بزرگ باشن . (2932)