۶
صحبت نو گزارش میدهد:

فرمانداری ويژه لارستان از نام تا عمل

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
 

صحبت نو : حدود هفت سال است كه نام فرمانداري شهرستان لارستان به فرمانداري ويژه تبديل شده. نامي كه پس از تقاضا و درخواست مكرر مردم جهت استان شدن اين شهرستان به مردم مقاوم و شهيدپرور و ولايتمدار  لارستان داده شده.سابقه لارستان برکسی پوشیده نیست.از اولین خاستگاه حکومت اسلامی گرفته تا ملقب شدن به لارستان بزرگ در کلام رهبر گرانقدر انقلاب .
همچنین حضور علمايي چون آیت الله سید عبدالحسین لاری  ،آیت اله سید عبدالعلی آیت الهی ،حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی موسوی لاری و سرداران نام آوری چون  سردار نجفعلی مفید، سردار عفیفه و شهدا و رزمندگان غیور 8 سال دفاع مقدس، بر اهمیت این شهر می افزاید. سخن بر سر این است که لارستان جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده است. این موضوع را در اختصاص  هفت سال پیش عبارت ویژه به فرمانداری این شهرستان می توان بررسی کرد.ابتدا باید  به این پرسش پاسخ داد که فرمانداري ويژه يعني چه؟واقعا اين نام چه مفهومي دارد و اساسا چه خاصيتي دارد. این عنوان در اولین قدم فرماندار لار رابه عنوان معاون استاندار منسوب می کند  و  او مي‌بايستي در تصميم‌گيري‌ها و برنامه‌ريزي‌ها و توزيع بودجه واعتبارات استاني به طور مستقيم دخالت داشته باشد. سازمان اداري فرماندار ويژه تغيير يافته و پاره‌اي از ادارات كل دفاتر خود را در فرمانداري افتتاح  می نمايند. اما آیا چنین است.؟ چرا با وجود ویژه بودن  شهرستاني با حدود 200 هزار نفر جمعيت هنوز براي بيشتر امور خود ناچاریم  به استانداري و ساير ادارات كل مراجعه کنیم. پس فرماندار ويژه چه مشكلي از مشكلات اين مردم را حل كرده است و چه گلي بر سر فرمانداري جز نام ويژه زده است. ما انتظار داشتيم با ويژه شدن فرمانداري و ابلاغ رسمي و قانوني معاون استاندار شدن فرمانداري ويژه لارستان، تغييرات عمده در چارت سازماني فرمانداري – توزيع اعتبارات و بودجه – سهم فرمانداري ويژه در برنامه‌ريزي- تسريع در پروژه‌هاي عمراني – توسعه شهري و روستايي- توسعه و تعميم امنيت پايدار با تامين وتجهيز نيروي انساني مورد نياز در همه رده‌ها به كارگيري نيروهاي معتمد و توانمند تغيير شكلي و محتوايي ادارات و سازمان‌ها در جهت اهداف مورد نياز فرمانداري ويژه و استفاده بهينه از مديران توانمند در برنامه‌ريزي‌هاي استاني مي‌تواند تا حدودي نام فرمانداري ويژه را به عنوان يك تفاوت با فرمانداري عادي با ويژه به حساب آورد. آنچه مردم لارستان تاكنون دريافته‌اند اين است كه لارستان فقط در نام تبديل به فرمانداري ويژه شده است. اما در محتوا و عمل همان فرمانداري است و تقريبا تفاوتي با ساير شهرستان‌هاي همجوار كه ويژه نيستند ندارد و ما را به اين فكر مي‌ اندازد كه دو صد گفته چون نيم كردار نيست.
کد مطلب: 4813
 


 
گراشی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۲۱:۵۴:۵۸
درکل کشور بیش از 25 فرمانداری ویزه ودر فارس هم تا کنون 3 فرمانداری ویزه در لار فسا جهرم وبه زودی در مرودشت وکازرون هم دایر خواهد شد قرار هم نبوده که این جاها همه به استان تبدیل شوند اختیارات همه این شهر ها هم مانند هم ویکسان است (2955)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۲۲:۱۸:۰۹
خیلی جالبه که هیچ اسمی از آیت الله نسابه در این متن نیامده است. واقعا که ما ملت قدرشناسی هستیم. (2956)
 
ازجهرم. رجمانیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۲۲:۵۵:۱۸
اگر فکر می. کنیم که. فرمانداریهای. ویژه. مقدمه. استان. شدن. است. در اشتباه. هستیم. چون با این. وضعیت. باید. استانهای. کشور. دو برابر. شود. که. کاری محال. وغیر ممکن. است. البته. تاکنون. با ایجاد معاونتها. واداره کل. در منطقه. لارستان. فرمانداری. ویژه. لارستان. از. فسا. وجهرم. جلوتر. می. باشد (2957)
 
لارستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۰۶:۲۸:۵۸
به. قرار اطلاع. درتمام. شهرستانهایی که. دارای. فرمانداری. ویژه. هستند وضعیت. واختیارات. وامکانات. در همین. حد. لارستان. می. باشد. شهرهای. بزرگی. مانن. سبزوار. دزفول. ملایر. جیرفت. نیشابور. مراغه. ودهها. شرستان دیگر. در ایران. واستان. فارس همچنین. هستند اصولا. فرمانداری. ویژه. قرار. نیست. مانند. استانداری. باشد چون استان ها. در ایران. دارای حد. اقل ۵. فرمانداری. تابعه هستند (2958)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۹:۰۰:۰۲
بريد دنبال کل شدن ادارات ،جيرفت الان حدود 15اداره کل داره يعني به ازاي هر شهري که ازش جدا شده 5اداره کل گرفته و همون شهرها زيرمجموعش هستن (2969)
 
لاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۰۹:۵۵:۳۰
ما. لاریها. باید. دنبال. ادارات کل. باشیم. چون. بخشهای بزرگی. مثل. اوز که طبعا. ارتقا پیدا می کنند وما باید در مقابل دارای. ادارات کل. باشیم که. شهرهای مجاور. زیر. مجموعه. لارستان. باشند. تا. اینشاالاه در اینده. با. داشتن. حد. افل. ۵. فرمانداری. تابعه. مقدمه. استان شدن. فراهم. شود (2977)