نماینده مردم لارستان

ادغام حوزه‌های ورزش و جوانان کارشناسی نبود/ وزیر در حوزه جوانان اختیارات لازم ندارد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه ادغام حوزه‌های ورزش و جوانان کارشناسی نبود، معتقد است احیای سازمان ملی جوانان به ساختاری مشرف بر دستگاه‌های اجرایی دیگر نیاز دارد.
ادغام حوزه‌های ورزش و جوانان کارشناسی نبود/ وزیر در حوزه جوانان اختیارات لازم ندارد
 
جمشید جعفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر احیای سازمان ملی جوانان، گفت: از زمانی که در یک فرایند کارشناسی نشده، بحث ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی مطرح و تبدیل به یک ساختار اجرایی به اسم وزارتخانه شد، آنچه از عملکرد این مجموعه ترکیبی دیده می‌شود، موفقیت‌آمیز نبوده است.
نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی افزود: یک بخش از دلایل ناموفق بودن ادغام این دو مجموعه به این دلیل بود که در آن، یک مجموعه چارچوب‌دار مشخص به اسم ورزش و یک مجموعه بی‌حد و مرز به اسم جوانان داشتیم و به شکل طبیعی هر کس که مسئول هر دوی آنها می‌شد، سراغ آن بخش معین، مشخص و چارچوب‌دار آن می‌رفت لذا مسئله جوانان بدون توجه رها شده است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه بسیاری از سوالاتی که در طول این چندسال از وزیر ورزش و جوانان شده درباره حوزه جوانان بوده است، تصریح کرد: وزیر ورزش و جوانان به لحاظ اجرایی، ضمن اینکه وظیفه‌مند بوده، اختیاراتی نیز نداشته است اما در طول مجلس نهم و حتی در مجلس فعلی، شاهد این بودیم که این گونه سوالات مطرح می‌شد و مسئله‌ای مثل جوانان در یک ساختاری مثل وزارتخانه قابل پیگیری و حل و فصل نیست.
نایب رییس کمیته ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه بحث احیای سازمان ملی جوانان به لحاظ کارشناسی، کار درستی است، خاطر نشان کرد: احیای سازمان ملی جوانان یک ساختار و ستادی در حد معاونت رئیس جمهور می‌تواند اشرافی بر دستگاه‌های اجرایی داشته باشد.
جعفرپور ادامه داد: وزیر ورزش از لحاظ ساختاری در آن حدی نیست که به وزرای دیگر بخواهد امر و نهی کند، دستور دهد و هماهنگ کند اما معاون رئیس جمهور به لحاظ مرتبه‌ای می‌تواند این کار را انجام دهد؛ امیدواریم این کار به سامان برسد و سازمان ملی جوانانی که تشکیل خواهد شد به شکل منسجم بتواند مسائل جوانان را در حوزه‌ها و دستگاه‌های مختلف پیگیری کند.
عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی کشور در مورد احیای سازمان ملی جوانان و کمک به رفع مشکلات جوانان گفت: صِرف تشکیل سازمان ملی جوانان مشکلات جوانان حل نمی‌شود؛ سازمان ملی جوانان ستادی است که باید دستگاه‌ها را هماهنگ کند یعنی برای محقق شدن این امر باید در کلیت و ذهنیت نظام اعم از دولت و مجلس اتفاق بیفتد و در درون دولت نیز همه دستگاه‌هایی که به نحوی با مسائل جوانان ارتباط دارند، خود را موظف به پیگیری مسائل جوانان بدانند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: جوانان مسائل مختلفی از جمله اشتغال، تحصیل، ازدواج، مسکن و ... دارند که در دستگاه‌های مختلف است و دولت باید مسئله جوانان را در اولویت کار خود قرار دهد و به وزرای حوزه‌های مختلف نیز این اهمییت را تکلیف کند و سازمان ملی جوانان نیز ذهنیت دولت را پیگیری و سازماندهی کند./
کد مطلب: 4752