۱

افزایش متکدیان غیربومی در لارستان /لزوم جمع‌آوری متکدیان در لار

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
درست کنار خیابان‌های پر تردد بساط پهن می‌کنند. خیابان‌هایی که قرار است نمایانگر فرهنگ و تمدن یک شهر تاریخی باشد، محل امنی شده برای گدایانی که مدت هاست قرار است دیگر در شهر دیده نشوند...
 
 
صحبت نو لارستان : درست کنار خیابان‌های پر تردد  بساط پهن می‌کنند. خیابان‌هایی که قرار است نمایانگر فرهنگ و تمدن یک شهر تاریخی باشد، محل امنی شده برای گدایانی که مدت هاست قرار است دیگر در شهر دیده نشوند.
طرح‌های جمع آوری متکدیان شهر هم دیگر راه به جایی نمی‌برد. وقتی طعم درآمد حاصل از گدایی خوشایند باشد دیگر محال است گدایان دست از این کار بکشند. جای تاسف آنجاست که هر روز تعدادشان بیشتر می‌شود و این را به راحتی می‌توان از حضورشان در خیابان‌های پر تردد شهر فهمید.
درآمدهای نجومی دل کندن از خیابان‌های این شهر را برایشان سخت کرده و بعد از هر بار جمع آوری دوباره به جای خود باز می‌گردند تا عدد حساب‌های بانکی شان روز به روز درشت‌تر شود. گدایان ثروتمند این شهر هر روز از در خانه‌های ویلایی شهر بیرون نمی‌آیند و غذاهای آنچنان نمی‌خورند اما با کمترین کار جیب‌ها و حساب‌های بانکی شان همیشه پر از پول است.
کمک به گدایانی که هر روز ثروتمند تر می‌شوند باعث شده تا توجه‌ها از افراد واقعا نیازمند شهر گرفته شود و با وجود همه هشدارها در مورد کمک نکردن به متکدیان شهر این داستان هر روز تکرار می‌شود. حال با پایان یافتن زمان وعده ها، قرار است  در آینده در خیابان‌های این شهر خبری از متکدیان نباشد اما به نظر می‌رسد این طرح هم چندان موفقیتی به دنبال ندارد.

درآمدهای میلیونی از راه گدایی

چه کسی می‌تواند به این موضوع فکر کند که درآمد یک روز گدایان شهر در مناطق مرفه نشین می‌تواند بیشتر از حقوق یک کارمند در طول یک ماه باشد؟!

ارگان‌هایی که همکاری نمی‌کنند
جای شک نیست برای شهری که مشخصه‌های تاریخی را دارد، رشد روز افزون متکدیان در این شهر شایسته نیست و این موضوع زمانی اهمیت بیشتر پیدا می‌کند که بدانیم بیش از ۸۰ درصد متکدیان جزء قشر نیازمند جامعه نیستند و بنا به دلایلی از جمله تن‌پروری و راحت‌طلبی دست به تکدی گری زده‌اند.

جرمی که با آن برخورد نمی‌شود

با وجود این‌که در قانون صراحتا عنوان شده که تکدی گری جرم محسوب می‌شود و افرادی که به این کار اقدام می‌کنند باید در انتظار برخورد قانونی باشند، اما همچنان متکدیانی که در سلامت کامل جسمانی هستند با خیالی راحت برای کسب درآمد به سوی رهگذران دست دراز می‌کنند چرا که تا کنون برخورد جدی از سوی مراجع قانونی ندیده اند.
در ماده 712 قانون مجازات اسلامى درباره تکدی گری آمده است هر شخصى که گدایی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش کند به حبس از یک تا 3 ماه محکوم می‌شود و چنانچه با وجود توان مالى مرتکب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذکور همه اموالى که از طریق تکدی گری به دست آورده است مصادره می‌شود.
کد مطلب: 4745
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۲۲:۲۲:۰۹
خوب از متکدیان بومی حمایت کنید (3060)