۱
واقعیت های فراموش شده؛

بازیهای بومی محلی در پس شبکه های اجتماعی رنگ باخته اند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
گرداورنده : حبیب آسوده
 

صحبت نو :  بازیهای بومی محلی لاری جایگزینی مناسب برای شبکه های اجتماعی
آداب و رسوم، سنت های قدیمی و بازی های محلی، زینت ایام قدیم در پس همه دغدغه های امروزی جا خشک کرده است، رسم و رسومی که این روزها به فراموشی سپرده شده و جای خود را به تکنولوژی ضد بشری داده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صحبت نو لارستان ، با پیشرفت تکنولوژی و به میان آمدن شبکه های مجازی و دیگر آلات دست بشر در جامعه، دیگر نامی از بازی های بومی، محلی و سنتی که چندی پیش در کوچه ها و محله ها توسط جوانان و نوجوانان بساط می شد، برده نمی شود.
بی شک تغییر فرهنگ ها و شاید کم توجهی مسئولین و هیات های ورزشی بومی محلی باعث شده است که این آیین و سنت ها حتی در روستاها هم کم رنگتر شود.


با آسیب شناسی این مشکل ورزشی در سطح لارستان به این نتیجه رسیدیم که مدیریت ناکارآمد در حوزه ورزش های بومی محلی و عدم تبیین و ترویج این آیین های سنتی و سالم در بین جوانان امروزی موجب شده است که حتی نامی از این ورزش های دیرین که مشتری خاص خود را داشته و دارد، برده نشود.
مراسمات خاص و یا روزهای بخصوص همانند سیزده بدر مردم لارستان از کوچک و بزرگ گرفته تا پیرو جوان همگی به ورزش های بومی محلی روی آورده و به شکلی ایام قدیم را در اذهان ترسیم می کنند.


این اعمال نشان می دهد که اگر مدیریتی در این خصوص صورت گیرد بازی های بومی و محلی در بین اجتماع، بیش از پیش تبیین شده و از سویی دنیای مجازی که این روزها جامعه را به نابودی می کشاند و سرمنشا همه معضلات اجتماعی و خانوادگی است، شاید برای مدتی از یاد ها برود.


بازی های سنتی و بومی و محلی  لارستان  که در شهر های این شهرستان نیز کاربرد دارد از جمله بازی مایه (تیله) ، لپر گاله ، هفت سنگ، دارچَکُل ، کن توپ (شیرجه محلی)  و دیگر بازی ها و ورزش های محلی که می تواند با کمی توجه مسئولین جایگزین مناسبی برای شبکه های اجتماعی باشد.


علاوه بر این بازی‌های بومی و محلی از کهن‌ ترین نمادهای فرهنگی و ملی مردم مناطق مختلف بخصوص شهر لار به شمار می رود، نمادهایی که در کنار سرگرمی کهن‌ ترین ریشه‌های فرهنگی آداب و رسوم مردم یک منطقه را بیان می‌ کند که متاسفانه غفلت و بی توجهی مدیران و مردم موجب شده این گنجینه مهم فرهنگی و هویتی در شهرستان جای خود را به دنیای مجازی دهد و یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده شوند.
 
کد مطلب: 4665
 


 
علیمیرزا زمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۸ ۱۶:۰۳:۴۲
درود بر شما . میتوان این بازی های محلی را از کودکستان ها پایه گذاری کرد. (2777)