دکترآشوری نماینده مردم بندرعباس:

پیوند اجتماعی فرهنگی لارستان و بندر عباس ناگسستنی است/ منطقه لارستان به عنوان قطب پشتیبان بنادرهرمزگان

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
همایش لارستانیهای مقیم هرمزگان نقطه عزیمتی برای توسعه پایدار منطقه جنوب است// پیوند اجتماعی فرهنگی دو منطقه ناگسستنی است
 
دکترآشوری نماینده مردم بندرعباس:
همایش لارستانیهای مقیم هرمزگان نقطه عزیمتی برای توسعه پایدار منطقه جنوب است//  پیوند اجتماعی فرهنگی دو منطقه ناگسستنی است

نماینده مردم بندرعباس در همایش لارستانیهای مقیم هرمزگان
به گزارش صحبت نو : اول  اینکه تاریخ لارستان مشحون از مبارزات ضد استعمار است و تجلی این مبارزات نیز در کلام پرفروغ مقام معظم رهبری آمده است که همین کلام معظم له برای تبیین جایگاه مردم لارستان کافیست.
نکته بعد اینکه این جلسه که به همت جناب دکترجعفرپور، همکار محترم ما در مجلس برگزار شده است نقطه آغازعزیمتی به سمت پیوند مستحکمی است که از گذشتته بین لارستان و هرمزگان وجود داشته است. در واقع باهدف توسعه پایدار منطقه جنوب و هم افزایی مردم لارستان و مردم هرمزگان و لاریهای مقیم هرمزگان.
از حدود 60سال پیش که موج مهاجرت به سمت سواحل جنوبی در استان هرمزگان بالاخص از منطقه لارستان آغاز شد، اتفاق مبارکی که افتاد امتزاج فرهنگی اجتماعی بود که بین مردم دراین دواستان یا دوشهرستان ایجاد شد. یعنی شرایطی را برای تاثیر و تاثر بین وجوه مختلف درعرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی در بین دو منطقه فراهم کرد که اگر بخواهیم مرور اساسی بر این بحث داشته باشیم از حوصله جلسه خارج است.
اما این نکته را می خواهم بگویم که نیروهای لارستانی مقیم در بندرعباس در ساخت سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و در مقاطع مختلف در دوران مبارزات انقلابی و دفاع مقدس نقش اساسی را در شکل دادن به این اتفاقات داشته اند.
یک نمونه که بیان آن خالی از لطف نباشد اینکه در توسعه انسانی و مناسبات سیاسی منطقه، از 22 فرماندار بعد از انقلاب درشهرستان بندرعباس که مسوولیت گرفتند چهار فرماندار اصالتا لاری بودند که یکی از آنها همین جناب آقای احمد راستی هستند که در جلسه در خدمت شان هستیم.
سه تا هم وابستگان به لار بودند که یکی خودم بودم به عنوان فرماندار بندرعباس که تابعیت مضاعف دارم.
در حوزه شهرداری نیز زنده یاد قاسم کرمی و همچنین آقای سلطان زاده را داشتیم و در مناصب مختلف نیز حضور فعال نیروهایی که در گذر تاریخ به این استان آمده اند و به هرمزگان تعلق خاطر پیدا کرده اند.
با این مولفه ها وقتی نام لار و لارستان و بندرعباس را مطرح می کنیم یک پیوستگی اجتماعی مد نظرماهست. طبیعی است در چارچوب این پیوستگی اجتماعی آن تاثیر و تاثر متقابل شکل می گیرد و آثار و برکات بیشترخود را نشان می دهد.
درعرصه اقتصادی هم همین است، یعنی حضور اهالی لارستان چه برادران و خواهران شیعه و چه سنی هویتی که در شهر بندرعباس درچارچوب بازار اوزیها و بازار بزرگ بندرعباس که اصولا بازار لاریها تلقی می شود ایجاد کرده است کانون اقتصادی فعالی است که در جهت اعتلای اقتصادی این استان تاثیر گذار بوده است.
درعرصه های مختلف دیگر هم همینطور که به لحاظ وقت امکان طرح آن ها میسر نیست.
در واقع همه اینها می تواند نقطه عزیمتی برای توسعه پایدار منطقه جنوب باشد.
در ابتدای ورودم به این همایش بازدیدی از جشنواره صنایع دستی و صنایع غذایی داشتم که در اطراف سالن برپا بود.اگر دقت کنیم این موارد گویای امتزاج فرهنگی بین مردم دو منطقه است که در گذر تاریخ شرایطی ایجاد شده که این دو فرهنگ بالنده، دربستر تاریخی هم افزایی لازم را ایجاد کنند و امروز شاهد برکات زیادی در این زمینه هستیم.
یک پیشنهاد که خدمت جناب آقای جعفرپورنماینده محترم لارستان دارم برای غنای بخشیدن به این همایش که در نوع خودش بسیارارزشمند و با اهمیت است اینکه یک کارگروه مشترکی را تشکیل بدهیم با دستور کار توسعه پایدارمنطقه جنوب، که قبلا هم صحبت شده است. در واقع مجموعه نخبگان تاثیرگذر دو حوزه جغرافیایی در کنار هم می توانند اتفاقی را رقم بزنند، هم در برنامه ریزیهاو هم در رویه های اجرایی.
در این راستا به چند موضوع اولویت دار می توانیم برسیم که یکی همین راه آهن فارس بندرعباس است که می تواند نقطه توسعه پایدار در منطقه باشد.
در بحث پدافند غیرعامل نیز یک بحث جدی که مطرح است انتخاب منطقه لارستان به عنوان قطب پشتیبان بنادرهرمزگان با توجه به مختصات اقلیمی و شرایط سرزمینی است که می تواند مورد بحث و تبادل نظر باشد.
این اتفاقات اگر برای جلسات آتی در چارچوب کارگروه تخصصی رقم بخورد گزارشاتی را می توان ارائه داد که ببینیم در چند سال آینده چه دستاورد روبه رشدی در جهت توسعه پایدار دو استان و دو شهرستان لارستان و بندرعباس خواهیم داشت.
کد مطلب: 4589