۳
صحبت نو گزارش میدهد:

جای خالی المان های بومی در لار

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶
Share/Save/Bookmark
 
گزارش : حبیب آسوده
 
به گزارش صحبت نو : در آستانه نوروز، بیش از گذشته مدیران شهری در صدد فضاسازی شهر وبه ویژه نصب المان ها برای تغییر در سبک سیمای شهری برمی آیند.
 نوروز سال گذشته لار  با المان نوروزی در سبک های کودکانه، نوستالوژی، فرهنگی رو به رو نبود، ، اما جای خالی المان های بومی فرهنگی بیش از پیش با همه تدابیر متولیان امر احساس می شد، المان ها از جهات گوناگون حائز اهمیت است اما در نگاهی دیگر به عنوان شناسنامه هویتی شهر برای معرفی استعدادها، ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی های شهر صاحب ارزش است که البته در 2 سال اخیر با وجود بهبود وضعیت در رونمایی از المان های بومی، همچنان نگاه به این حوزه مغفول مانده است.

یکی از شهروندان لاری می گوید: دو سالی است که در آستانه نوروز شهرداری لار  بیش از گذشته به زیباسازی و تعالی سیمای شهری توجه می کند. البته با این وجود کمبود المان های بومی که ظرفیت های شهری و منطقه ای را معرفی کند، احساس می شود.
 باید مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر و دیگر دست اندرکاران اکران المان های نوروزی به بهره گیری از ظرفیت های بومی توجه جدی کنند.
زیباسازی و سیمای شهری به طوری که وجود المان های نوروزی  یکی از مهم ترین سوژه های عکاسی خانوادگی در نوروز تبدیل می شود.
بدون شک مردم لار امسال نیز در انتظار تدارک شهرداری و شورای اسلامی شهر برای نوروزی جذاب هستند، اما باید ایده های نو با گرایش های بومی مورد توجه قرار گیرد.
متاسفانه هنوز به ظرفیت های برجسته ي لار برای تولید اثر ماندگار از جنس بومی توجه جدی نشده است که انتظار می رود در نوروز امسال این رویکرد تغییر کند.

یکی دیگر از شهروندان لاری با تقدیر از تحول مدیریت شهری در سال های اخیر می گوید: مردم امسال هم در انتظار هستند اما باید مدیریت شهری به مقوله بومی و فرهنگی منطقه که بستری برای ماندگاری مسافر خواهد بود نیز توجه کند.
لارستان صاحب ظرفیت های گوناگون در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
 وجود دو پارک جنگلی ، و پارک شهر  و میراثی همچون قلعه اِدها پیکر ٰ حمام نشاط بازار قیصریه و غیره  شهر تاریخی لار و ظرفیت های حوزه صنایع دستی بخشی از ظرفیت های بومی است که می توان در حوزه بهره برداری از المان های نوروزی با رویکرد بومی و منطقه ای از آنان استفاده کرد.
المان های بومی بیش از پیش می تواند تابلوی هدایت مسافر در شهر و دردومین گام ماندگاری آن ها در منطقه باشد.

تعریف المان شهری : معمار فا
المان یا نماد شهری یا ترکیبی است پیکره وار که در ساخت آن از ویژگی های درونی احجام و اشکال هندسی – صفحات قائم یا منحنی – اجزائ سازه ای – کابلها – پوترها و فریم ها و به طور کلی هر آنچه میتواند جنبه ی تزئینی و ساختمانی داشته باشد به صورت یک کلیت یکپارچه و تلفیقی از موارد فوق استفاده میشود و قبل از هر چیز این ترکیب دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیباست به گونه ای که پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را به گونه ای جذب خود مینماید و ذهنشان را درگیر خود میکند که تا مدتها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک مشخصه ای برای شناخت شهر در منطقه ی مورد نظر میگردد…. در واقع جزو شاخصه های شهری میگردد، به گونه ای که ذهن با برده شدن نام منطقه ی مذبور ناخودآگاه به دنبال شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه المان مورد نظر را در خود تصویر سازی خواهد کرد.
این خصوصیت به ویژه برای توریست ها و کسانی که کمتر به منطقه ی مورد نظر رفت و آمد می کنند اهمیت دارد چرا که در مسیر یابی و آدرس دهی صحیح برای پیدا نمودن یک منطقه ی خاص شهری مشخصه و نماد خاص آن منطقه اهمیت دارد… این نماد در شناخت منطقه اهمیت دارد و چه بسا برگرفته از اتفاق یا تاریخچه ای خاص در محل مورد نظر باشد و به نکته ای خاص در آن محل اشاره کند و با تاریخچه ای عجین باشد، به گونه ای یکی از اهداف المانها میتواند اطلاع رسانی و معرفی منطقه ای خاص به لحاظ تاریخی – جغرافیایی – فرهنگی و ویژگی های خاص مردم آن منطقه بوده و یا به اتفاق یا رویداد خاصی در منطقه ی مزبور اشاره کند که همه ی اینها در برقراری ارتباط بهتر مخاطبین و کسانیکه به محل رفت و آمد دارند با منطقه ی مورد نظر موثر است.

چه بسا خود همین نماد پس از مدتی به یک اثر تاریخی و ماندگار تبدیل گردد و آوازه ی آن در شهرهای دیگر بپیچد، نمونه های بسیاری از این نوع المانها وجود دارد، به این گونه سازه ها بنای یادبود یا اصطلاحا مانیومنت manumental structures نیز گفته میشود.
کد مطلب: 4532
 


 
لاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۰۸:۰۷:۴۰
متاسفانه با این ، فرهنگ و اینهمه صنایع دستی مردمان جنوب فارس جای نمادهای بومی خالیست (2657)
 
شهردار و شورای محترم شهر لار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۰۸:۱۱:۲۰
در ساوه میدانی پر از انار ساخته شده بخاطر انارساوه،در گراش فلکه ی اب انبار ،بعنوان پیشنهاد چرا در شهر لار میدانهایی با المان قوچ لارستانی معروف دردنیا و همچنین خروس لاری و اب انبار و قلیان لاری و... ساخته نشده است .مسوولین به فکرباشید (2658)
 
M.K
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۴۴:۱۹
با سلام
گزارش خیلی جالب و بجایی بود . ممنون از این گزارش
به نظر من امان خروس لاری که نماد لارستان هست در شهر خیلی خالی هست ، قبلا در میدان شهید نصیری یکی وجود داشت که همان هم برداشتن... و همچنین میشه از المان های بومی دیگه استفاده کرد...
مسئولین محترم لطفا بفکر باشید. تشکر (2659)