۱
صحبت نو گزارش میدهد:

آیا لارستان منطقه ویژه اقتصادی می شود؟

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۴
Share/Save/Bookmark
 
 

صحبت نو : مناطق آزاد تجاری امروزه  یکی از اولویت های اصلی دولت ها در ایجاد بسترهای مناسب برای جذب سرمایه گذاران و زمینه سازی برای توسعه اقتصادی جوامع به شمار می روند که هدف اصلی از راه اندازی آنها در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، ایجاد اشتغال، توسعه صادرات، جذب و تشویق سرمایه‌ های خارجی، ایجاد درآمد ارزی، انتقال تکنولوژی، توسعه مناطق و برپایی نمایشگاه ها  است. در کشور ما نیز بر همین اساس مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شکل گرفته است .

آیالارستان  منطقه ویژه اقتصادی می شود؟تاسیس مناطق ویژه یکی از راهکارهای توسعه کشورها با استفاده از استراتژی برون نگر و بهره گیری از فرصتهای موجود در نظام اقتصاد جهانی است.
این مناطق دارای مقررات اقتصادی متفاوتی با دیگر نقاط سرزمین اصلی هستند تا این تفاوت ها بتواند زمینه جذب سرمایه، ارتقای تولید، رونق تجاری و صادرات و در نتیجه افزایش رشد اقتصادی را فراهم آورد.

از سوی دیگر، ایجاد هر منطقه ویژه اقتصادی مستلزم برخورداری از اسناد، مدارک و شرایط قانونی زیر است
تعیین گرایش تخصصی غالب و امتیاز مکان یابی مناسب با گرایش اصلی منطقه
تعیین سازمان مسوول خصوصی، دولتی، عمومی یا تعاونی
نظریه استانداری و تعهد برای حمایت
مساحت محدوده پیشنهادی و موقعیت جغرافیایی (جهات اربعه و موقعیت نسبت به شهرهای اطراف)
نقشه منطقه
کروکی موقعیت منطقه ویژه نسبت به نزدیک ترین شهرها و شریان های ارتباطی
وضعیت محدوده از لحاظ تملک (سازمان ثبت اسناد، سازمان اراضی و…) و نیز معارض داشتن یا نداشتن زمین ها
نظریه اداره کل حفاظت محیط زیست

    نظریه گمرک (موافقت اداره کل گمرک استان با تامین نیرو و امکانات گمرکی مورد نیاز منطقه)

شرایط عمومی شامل اجماع نسبی مسوولان سیاسی و اقتصادی استان و شهرستان درباره ضرورت وجودی و گرایش منطقه و نیز تعهد به تامین زیرساخت ها و استقبال صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی استان و شهرستان از ایجاد منطقه و تمایل برای سرمایه گذاری مسائل فنی مانند مقاومت خاک و مکانیک آن، جهت وزش باد، زلزله خیزی منطقه، جهت و سرعت باد، شدت گرد و غبار، موقعیت منطقه به لحاظ احتمال بروز سیلاب همراستایی طرح های منطقه با برنامه های کلان ملی و منطقه یی وضعیت اراضی منطقه از لحاظ یکپارچگی، بلامعارض بودن، همواری زمین، مالکیت قطعی، نداشتن محدودیت های زیست محیطی برای گرایش مورد نظر، کاربری کشاورزی نداشتن، کاربری مرتع نداشتن و وسعت برخورداری از زیرساخت ها مانند آب، برق، گاز، خط آهن، مخابرات، بندر، فرودگاه و راه های آسفالته اصلی یا فاصله تا شبکه های زیربنایی خدماتی مانند مراکز جمعیتی و دانشگاهی، زیرساخت های اقتصادی و مراکز اقامتی و تفریحی و منابع تامین انرژی (برای صنایع انرژی بر).
در این میان، به طور قطع تمام این مناطق از ویژگی های یکسان و مزیت های واحد برخوردار نیستند. با توجه به اینکه مطابق متن ماده یک قانون مناطق ویژه شرط ایجاد منطقه وجود استعداد و توان لازم برای تحقق اهداف است، به نظر می رسد به جای تعجیل در تصویب این مناطق، کمیته هایی برای بررسی بیشتر موضوع و شناخت استعدادها و توان منطقه تشکیل و پس از اطمینان از ظرفیت هر منطقه به تصویب آن پرداخته شود.
همچنین از تصویب فهرست وار مناطق مختلف پرهیز و هر منطقه بعد از اثبات برخورداری از استعداد و توان منطقه یی (شرایط قانونی) مورد نیاز برای ایجاد یک منطقه ویژه مورد تصویب قرار گیرد.
ان شاله که دفتر نماینده مردم لارستان خنج و گراش جوابیه ای در این خصوص به سایت صحبت نو بدهد .
کد مطلب: 3560
 


 
علی ت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۲۳:۰۹:۰۷
لارستان بسیاری از این مولفه هارا دارد ونزدیکی به بندرودریا میتواند هم برای منطقه وهم کشور مفید باشد واین اتفاق با همبستگی مردم ونماینده محترم معقر میشود انشا اله (2706)