معاون سیاسی اجتماعی فرماندار در گفت و گو با صحبت نو:

برگزاری انتخابات فراجناحی; رویکرد دولت تدبیر و امید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۲
Share/Save/Bookmark
 
گزارش : حبیب مقیمی
برگزاری انتخابات فراجناحی; رویکرد دولت تدبیر و امید
 
گفتگو با معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه لارستان//
صحبت نو : جناب اقای راسخی: تاانتخابات بیست و نه اردیبهشت فرصت زیادی باقی نمانده و همه به این انتخابات به عنوان تحولی در آینده کشور چشم دوخته اند.نظر شما چیست؟
یکی از مؤلفه های نظام سیاسی مشارکت مردم در  تعیین حق سرنوشت خویش است که در این راستا برگزاری انتخابات نماد مشارکت مدنی در کشور از جمله وظایف وزارت کشور است. رویکرد دولت تدبیر و امید همانند همه حوزه ها برگزاری قانونی انتخابات فراجناحی و پاکدستی و نگاه یکسان به همه گروه ها و اقشار جامعه است.
بر این اساس دستور العمل تأمین امنیت سخنرانی ها و جلسات سیاسی توسط شورای امنیت کشور تهیه و در اختیار دستگاه های ذیربط قرار گرفته تا از حقوق کسانی که می خواهند در انتخابات شرکت فعال داشته باشند دفاع کند، چرا که یکی از اولویت های وزارت کشور تأمین امنیت انتخابات و برگزاری انتخابات سالم و قانونی است.

آیا تفاوتی با انتخاب های گذشته و اکنون وجود دارد؟
انتخابات کارکردهای مختلفی دارد منجمله؛ مطرح شدن نیازها و خاسته های مردم، ابزار مشارکت مردم در سرنوشت خودشان، جابه جایی قدرت و انتقال آن به شکل مسالمت آمیز، تحکیم مناسبات دولت و مردم و از همه مهم تر مقبولیت نظام سیاسی و تقویت دموکراسی و فراهم کردن شرایط جامعه پذیری سیاسی می باشد، لذا می طلبد در این جهت با فعال کردن همه جریانات سیاسی، احزاب و گروه های قانونی فضای جامعه را انتخاباتی نمائیم.  

با توجه به برگزاری هم زمان دو انتخاب تعداد واجدین شرایط ثبت نام شده تاکنون چگونه بوده است؟

در ارتباط با تعداد واجدین شرایط حضور در انتخابات هنوز آمار دقیقی در دسترس نیست لکن بر اساس قانون افرادی که 18 سال تمام تا روز 29 اردیبهشت ماه 96 را داشته باشند می توانند در انتخابات شرکت کنند.
در خصوص تعداد شعب اخذ رأی، تلاش مجموعه فرمانداری این است که تمام امکانات را برای حضور افراد در پای صندوق های رأی فراهم نماید تا بدون هیچگونه دغدغه و به راحتی مردم بتوانند شرکت کنند و پیش بینی های شهرستان تعداد 155 حوزه رأی گیری در کل شهرستان می باشد.
بر اساس اعلام وزارت کشور و جدول زمان بندی شده داوطلبان شرکت در شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند از 21 اردیبهشت ماه به مدت 7 روز نسبت به تبلیغات اقدام نمایند.
نظارت بر این انتخابات چگونه است؟

برابر قانون انتخابات شوراها نظارت بر این انتخابات نه بر عهده شورای نگهبان بلکه بر عهده هیأتی متشکل از نمایندگان مجلس است و به بیان دیگر وظایف بررسی صلاحیت کاندیداها و همین طور نظارت به صحت و تأیید انتخابات بر عهده همان هیأت است.

تعداد حوزه ها تغییری کرده است؟

پیش بینی می شود در این انتخابات در بیش از 65 حوزه شهری و 85 حوزه روستایی و 7 حوزه عشایری انتخابات شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر برگزار گردد و قریب به 3000 نفر نیز عوامل اجرایی وظیفه برگزاری

تبلیغات انتخاباتی چگونه خواهد بود؟

تحقق مشارکت حداکثری و برگزاری انتخابات سالم و صیانت از رأی مردم مهمترین رویکرد فرمانداری است و در این مسیر از هیچ تخلفی چشم پوشی نخواهیم کرد. در این راستا کمیته حقوقی انتخابات از هم اکنون فعال و کلیه مسائل انتخاباتی را رصد خواهد کرد و به هیچ فردی اجازه داده نخواهد شد فراتر از قانون حرکت نماید.


به نظر می رسد برخورد های جدی تری د ر زمینه تخلفات انتخاباتی لازم است.

یکی از مصادیق بارز جرایم و تخلفات انتخاباتی تبلیغات زود هنگام و پیش از موعد است که نامزدهای انتخاباتی حق ندارند پیش از زمان رسمی اعلام شده از سوی وزارت کشور برای تبلیغات اقدام کنند و ضروریست که هواداران هر یک از نامزدها ضمن رعایت این مسأله از توسل به تخریب، تهدید، تطمیع دیگر کاندیداها خودداری نمایند.
کد مطلب: 4678