با حضور معاون سیاسی استاندار فارس و فرمانداران جنوب استان ؛

نشست هم اندیشی علما و فرهیختگان شیعه و سنی جنوب فارس در لارستان برگزار شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۰
Share/Save/Bookmark
 
نشست هم اندیشی علما و فرهیختگان شیعه و سنی  جنوب فارس در لارستان برگزار شد
 


با حضور معاون سیاسی استاندار فارس و فرمانداران جنوب استان؛ نشست هم اندیشی علما و فرهیختگان شیعه و سنی  جنوب استان فارس در لارستان برگزار شد.
نشست هم اندیشی علما و فرهیختگان شیعه و سنی  جنوب استان فارس با حضور دکتر هادی پژوهش معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، سید یحیی هاشمی مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری فارس، جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید مختار موسوی امام  جمعه لارستان، مسعود راسخی معاون سیاسی فرمانداری،  حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق مهرابی مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی فارس، ائمه جمعه و جماعات، جمعی از روحانیون و فرهیختگان تشیع و تسنن و فرمانداران و روسای ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان های جنوب استان فارس در سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان برگزار شد.
در این مراسم، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس در سخنانی با ابراز تأسف از وضعیت زیستی مسلمانان در برخی از کشورها نظیر میانمار، اظهار داشت: طی چند مرحله متعصبان بودائی به دنبال پاک‌سازی مذهبی بوده‌اند که نمونه آخر آن کشتن و به آتش کشاندن زندگی مسلمانان هستند.
هادی پژوهش درد و مشکل امروز جهان اسلام را این دانست که حکام در کشورهای اسلامی نگاه اعتقادی و ایدئولوژیک ندارند، افزود: متأسفانه حاکمان این کشورها به دنبال حفظ تاج و سلطنت خود هستند و اخلاق برای انها معنا و مفهوم ندارد.
وی بابیان اینکه متأسفانه نظام سلطه با خرج میلیاردها تومان، به طرق مختلف به دنبال کشتار و خون‌ریزی مسلمانان است، تصریح کرد: حکام کشور عربستان به دنبال گسترش حوزه سلطه خود هستند.
معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس دلیل بروز مشکل میان کشورهای امارات، بحرین، مصر و عربستان با کشور قطر را عدم پیروی کشورهای قطر از زیاده‌خواهی‌های عربستانی‌ها دانست و ادامه داد: امروز وقتی داعش در کشورهای عراق و سوریه در حال نابودی است، تمامی پایگاه‌های داعش در این کشورها توسط آمریکا از زمین و هوا در حال حمایت است.
این کارشناس سیاسی بابیان اینکه بحث امروز جهان اسلام شیعه و سنی نیست بلکه بحث اصلی حاکمیت اسلام و قرآن است، عنوان کرد: دشمنان در محاسبات خود به این نتیجه رسیده‌اند که داعش را به کشور افغانستان مصیبت‌زده منتقل کنند.
وی با ابراز تأسف از وضعیت مسلمانان در کشورهای سومالی، یمن، نیجریه، بنگلادش، افغانستان و غیره و با هشدار نسبت به هجمه زیاد دشمنان برای ایجاد تشکیک در اعتقادات دینی تسنن و تشیع، ترویج عرفان‌های کاذب، در فضای مجازی و غیره، گفت: وضعیت دینی در جهان اسلام خوب نیست  و جنگ و خونریزی بلاد اسلام را  در بر گرفته است که می توان به  اخلاق زیر پا گذاشته‌شده، غارت اقتصادی مسلمانان توسط بیگانگان در خرید سلاح و فقر در بین آن‌ها و غیره اشاره کرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس مهم‌ترین وظیفه مبلغان دینی را آگاه‌سازی جوانان دانست و تأکید کرد: مواظب باشیم دشمنان، جوانان را از حوزه دینی خارج نکنند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس هم با ابراز خرسندی از وجود وحدت و برادری در میان تسنن و تشیع جنوب استان فارس، گفت: افتخار ما بر آن است که دشمن در ایجاد اختلاف در این منطقه ناکام مانده و همه ما بر گرد قرآن و اسلام اجتماع کرده‌ایم.
حجت‌الاسلام محمدصادق مهرابی حضور و تجمع علمای تسنن و تشیع در کنار یکدیگر را باعث تقویت جهان اسلام و توانمندی آن برشمرد و اظهار داشت: دشمنی مستکبران با امت اسلامی ثابت‌شده است.
وی بابیان اینکه دشمنان مخالف استقلال و خودکفایی مسلمانان هستند، افزود: دشمن با جریانی که بخواهد تفکرات آزادی‌بخش را هدایت بکند و فریاد عدالت واهی را سر بدهد و حامی مظلوم و احیاء ارزش‌ها باشد، مخالف است.
وی با ابراز تأسف از حمایت دشمنان از خشونت خواهی، تصریح کرد: دشمن به دنبال استبدادی است که دستش در دست استبداد و استبدادگر باشد و گوشش در شنیدن و دیدن فریاد مظلومان کر و کور شده باشد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس با ابراز خرسندی از وجود وحدت و برادری در میان تسنن و تشیع جنوب استان فارس، عنوان کرد: افتخار ما بر آن است که دشمن در ایجاد اختلاف در این منطقه ناکام مانده و همه ما بر گرد قرآن و اسلام اجتماع کرده‌ایم.
این کارشناس دینی با هشدار نسبت به خطرات تهدیدکننده جهان اسلام، گفت: دشمن دنبال کمرنگ کردن معرفت توحیدی در جهان اسلام بوده و جوان شیعه و سنی را تقید به عبادت سست کند.
وی با تأکید بر اینکه دشمن به دنبال بی‌هویت نشان دادن مسلمانان است، یادآور شد: دشمن درصدد است که جوان مسلمان هرگز افتخار این را نداشته باشد که پیامبرش رسول‌الله است و کتابش قرآن و دینش اسلام است.
حجت‌الاسلام مهرابی یکی دیگر از اهداف دشمنان را غافل کردن مسلمانان نسبت به دشمن واحد دانست و ادامه داد: شیعه و سنی دشمنان مشترک و واحد دارند و باید مسلمانان برای برون‌رفت از آسیب‌های اجتماعی بیاندیشند.
امام جمعه لارستان نیز در سخنانی با تأکید بر اینکه گرفتار شدن در زندگی روزمره همچون جنگ های اقتصادی، سیاسی و غیره نباید مسلمانان را از مسیر معنویت و تقوا منحرف کند، نقش علما و اندیشمندان را در تبیین اخلاق و معنویت بسیار تأثیرگذار دانسته  و گفت:‌دشمنان با تکیه بر تعصبات افراطی امت اسلام را به جان هم انداختند و داعش را ایجاد کردند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی با استناد به آیات قرآنی، دنیا را محل نزاع حق و باطل معرفی کرد و گفت: ثبات قدم در مواجهه با دشمن، فراموش نکردن یاد خدا و معنویت، تخطی نکردن از مسیر اطلاعت خدا و رسول(ص)، نزاع نکردن در مواجهه با اهل باطل، صبر در برابر اهل باطل و غیره توصیه خداوند متعال به اهل حق در مقابل باطل است.
وی افزود: دشمنان با ترویج افکار ناصحیح مانند عدم آزادی بیان و اعتقادات در دنیای اسلام، به‌دنبال آن هستند تا مسلمانان را از مسیر حق متزلزل کنند.
وی با تأکید بر اینکه گرفتار شدن در زندگی روزمره همچون جنگ‌های اقتصادی، سیاسی و غیره نباید مسلمانان را از مسیر معنویت و تقوا منحرف کند، تصریح کرد: نقش علما و اندیشمندان در تبیین اخلاق و معنویت بسیار تأثیرگذار است.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در مسیر زندگی دینی باید در چارچوب دین و اطاعت از خدا و رسول رفتار کرد، گفت: امروز اگر داعش میان مسلمانان منفور است، به دلیل آن است که اسلامی را که خودش می خواهد اجرا می‌کند نه اسلامی که خدا و رسول گفته‌اند.
 امام جمعه لارستان با اشاره به اینکه قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها درد شیعه و سنی را نداشتند، افزود: آنها در اهداف پنهان خود به دنبال گرفتن عزت از نظام اسلامی هستند.
وی با هشدار نسبت به چشم‌داشت مستکبران به ثروت‌های موجود در کشورهای اسلامی، گفت: دشمنان با تکیه بر تعصبات افراطی امت اسلام را به جان هم انداختند و داعش را ایجاد کردند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان نیز با تاکید بر اینکه این نشست ها در راستای نهادینه کردن وحدت بیش از پیش منطقه برگزار گریده است؛ افزود: وحدت و الگوی اتحاد اسلامی جنوب استان باید به نوجوانان و جوانان منتقل شود.
جلیل حسنی با  اشاره به اینکه لارستان اولین خاستگاه حکومت اسلامی، مهد علمای بزرگ شیعه و سنی است؛ادامه داد: شهرستان لارستان خاستگاه افراد نیک اندیش ، نیکوکار و خیرین بزرگواری است که نام و نشان و آوازة آنها در تمامی نقاط ایران اسلامی پیچیده است.
فرماندار ویژه لارستان با بیان اینکه این نشست ها در راستای نهادینه کردن وحدت بیش از پیش منطقه جنوب استان فارس برگزار گردیده است؛ تصریح کرد: به همان اندازه که وحدت تا الان الگو و نمونه بوده است؛ امیدواریم در آینده هم در سایر مناطق کشور و حتی در جهان اسلام تأثیر گذار باشد.
 حسنی خاطر نشان کرد: یقیناً جایگاه بزرگانی همچون حضرات  آیات آیت اللهی(ره) و موسوی لاری(ره) و همچنین علمای بزرگوار اهل سنت که همیشه دغدغه شان در راستای حفظ وحدت و اتحاد و همدلی و هماهنگی مردم بوده است، جایگاهی ارزنده و والایی بوده است و امیدواریم که وارثان این اندیشه های بزرگ نیز، این راه را ادامه  و به نسل های آینده هم انتقال بدهند.
وی خاطر نشان کرد: این نشست ها قبلاً در شهرستانهای مهر و خنج با محوریت حوزة سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس و سازمان تبلیغات اسلامی استان فارس و همچنین دستگاه های ذیربط این دو شهرستان برگزار شده است که خدا را شکر امروز هم در شهرستان لارستان برگزار می گردد.
معاون استاندار فارس ادامه داد:  وجه تمایز این نشست با جلسات قبل این است که در جلسات قبل اکثرا مسئولین و رؤسای ادارات، فرمانداران و بخشداران بودند و بر اساس تصمیمات و مصوباتی که بود؛ آن نشست ها برگزار می شد،  اما برای اینکه بتوانیم این خصیصه خوب و عالی منطقه جنوب فارس را به نسل های آینده منتقل کنیم و هم اینکه از نظر عرفی بتوانیم محاسبه های مختلف اجتماعی را درگیر، و اندیشه و فکرشان را معطوف به این موضوع بکنیم، بنا گردید که با جمعی وسیع تر با استفاده از طلاب و نخبگان جوان که حلقة اتصال بین نسل های اولیه انقلاب و نسل های بعدی هستند این نشست برگزار بشود تا این وحدت و همدلی و همراهی فقط و فقط معطوف به مسئولین و کسانی که نسل های قبل از انقلاب و اول انقلاب می شود، محدود نشود، به همین خاطر از حضور طلاب و نخبگان حوزه های علمیّه و مدارس علوم دینی دعوت شده است تا بتوانیم از نظرات طلاب و نخبگان استفاده کنیم و در پایان توسط مهمانان اصلی جمع بندی نماییم.
در ادامه جمعی از ائمه جمعه، روحانیون و فرهیختگان تشیع و تسنن و فرمانداران و روسای ادارات تبلیغات اسلامی  شهرستان های جنوب استان فارس هم در موضوع وحدت بیش از پیش مردم، سخنانی را مطرح کردند.
 
 
کد مطلب: 5528