مراسم سنتی ازدواج لاری در نمایشگاه ایین سرزمین من برگزار شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
Share/Save/Bookmark
 
گزارش : حبیب آسوده
 

به همت دانش آموزان جشنواره آیین های سرزمین من در دبیرستان سما لار برگزارشد
 
به گزارش صحبت نو لارستان :این مراسم توسط دانش آموزان دبیرستان سما در جشنواره آیین سرزمین من که در محل دبیرستان سما برپا شده، در میان شهروندان اجرا گشت و با استقبال مردم روبه رو شد.
این مراسم سنتی که تحت عنوان ˈآیین سرزمین من ˈ در مراسم عروسی لاری ها برگزار می گردد ریشه قدیمی دارد.
طاهری فرد مدیر دبیرستان سما :  با بیان اینکه نمایشگاه این جشنواره با همراهی و مساعدت اولیای دانش آموزان و در سطح بالایی برپا شد است افزود : این نمایشگاه در بخش های مختلف ازجمله : آداب و رسوم ، پوشاک ، بازیهای بومی محلی، آیین ازدواج ، آیین ها و آیین نوروز باستان ، غذاهای سنتی و غرفه مهارت آموزی و دست سازه های دانش آموزان ، به مدت یک روز در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.
لازم به ذکر است، مراسم ازدواج سنتی به این صورت است که خوانچه یا سینی محتوی لباس عروسی و نقل ونبات وعود وحنا را عصر شبی که عروسی رسما شروع می شود عده ای از زنان فامیل ودوستان داماد دسته جمعی به خانه عروس می برند و نوازندگان محلی هم در جریان انتقال عروسی به خانه عروس همراهی می کنند.
وی گفت : این نمایشگاه باهدف ترویج فرهنگ سنتی لاری برای دانش آموزان وآشنایی بیشتر رسومهای مختلف مردم لار برگزار شد.
نمایشگاه آیین سرزمین من 25 بهمن ماه در دبیرستان سما شهر لار برپا شده و در همین روز به کار خود پایان می دهد.

همچنین در چند غرفه، محصولات بومی و صنایع دستی که توسط هنرمندان دانش آموز تولید شده اند، از قبیل عروسک بافی قالی بافی شیرینی محلی نان محلی و گیفت به نمایش درآمده و به شکل مستقیم به فروش می رسد.

 
کد مطلب: 5518