یادداشتی از کرامت اله بلوچی:

چه کسانی در پشت انتصاب استاندار فارس هستند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۵
Share/Save/Bookmark
 
یادداشتی از کرامت اله بلوچی
چه کسانی در پشت انتصاب استاندار فارس هستند
 

آیا بواقع استان پهناور فارس ناتوان ازمعرفی یک استاندار بومی ست؟!

صحبت نو :  کرامت اله بلوچی /پس از اتمام بحثهای مربوط به کابینه دوازدهم و اخذ رای اعتماد وزیران و بالتبع آن شروع عزل و نصبها.!
نقل و انتقالات داخلی و تغییروتحولات در عرصه مدیریت کشور در حوزه مدیران میانی که شامل استانداران،مدیران کل و روسای سازمان ها می‌گردد. گمانه‌زنی‌های مجدد
(اما این بار)در داخل استان ها جهت انتصاب مدیران آغاز وحجم مطالب مربوط تا جایی افزایش که میتوان ادعا نمود یکی از بیشترین مباحث داخلی این روزها به موضوع انتخاب استانداران اختصاص یافته است. بخصوص استان‌ هایی که از ایام انتخابات و قبل از آن نیز بحث ابقاءیا عزل مدیران ارشد آنها بر سر زبانهابود
از جمله استان فارس...!که از مدت‌هاپیش بحث جانشینی استاندارآن به جای دکتر قالیباف جهت نشستن برصندلی سبز پایتخت(شهرداری تهران) در محافل عمومی و خصوصی مطرح بود.
موضوعی که در آخرین ساعات مانده به انتخاب شهردار با تصمیم تقریبا واحد شورای شهر و اجماع بر انتصاب دکتر نجفی حداقل جهت یک دوره 4 ساله برای شهرداری تهران منتفی گردید. اما از آنجا که مهندس افشانی پس از یک دوره پر ماجرا و پر از تنش فارس !  در زمان تصدی سیدمحمد احمدی بر استانداری توانست با حضور خود حداقل فضای سیاسی اجتماعی استان وبخصوص شهر شیراز را از آن حالت پر تنش و درگیریهای روزانه به جوی نسبتاً آرام تبدیل نماید به همین لحاظ به نظر می‌رسید اگرچه تصدی ایشان بر شهرداری تهران محقق نگردید لاکن اصل عزیمت وی به مرکز کشور همچنان پابر جا و نامبرده ازگزینه‌های مورد اقبال مجموعه وزارت کشور محسوب میگردید تااینکه بالاخره پس ازصدور حکم معاونت عمرانی وزیر کشوربنام ایشان موضوع از حالت گمان زنی وشایعات مرسوم خارج ورنگ واقعیت بخودگرفت.
واینجا بودکه مجددابازار شایعات داغ تر ازگذشته
(با معرفی جانشینان احتمالی ایشان برای تصدی استانداری فارس)
قوت گرفت.
فارس.....!
استانی که همواره ودر طول دوره های گذشته بنابعلل مختلف از شهرت والبته حساسیت منحصر بفردی برخوردارکه می توان برای این موضوع موارد عدیده ای برشمرد.!
از جمله فعالیت مستمر کیفی و کمی جریانات و گروههای سیاسی اجتماعی آن(متضمن سلایق مختلف جناح های فکری موجود) تاپهناوربودن این استان نسبت به سایر استانها که در حال حاضر از نظر مساحت جزء  ۴ استان اول کشور بشمار می‌رود که اینموضوع نیز دربر گیرنده مشکلاتی بیشترو متعدد و متنوع نسبت به دیگراستانها ست. داشتن30شهرستان که آماری فوق العاده محسوب و از این بابت نیز در ردیف اول کشوری قرار دارد.  باضافه اینکه دارای ۱۸ نماینده مجلس (وهر کدام با گرایشات فکری ! خاص خود) میباشد.
وجود ده هامرکزمعتبر وپر آوازه دانشگاهی در فارس و بخصوص شیراز که نماد و نمود دیروز و امروز آنها دانشگاه شیرازست.! فارس را از این منظر نیز در جایگاه عالی قرار داده است.
ضمن اینکه استان با دارا بودن مراکز علمی بروز و مجهز بویژه درزمینه پزشکی و مخابرات نیز مرکز ثقل این علوم در کشورقلمداد میگردد..
وموارد متعدد دیگری که همواره فارس را در میان دیگر استان‌های کشور حائز اهمیت فراوان و بالتبع آن حساسیت های ویژه ای نموده است استانی که در ده سال گذشته حداقل۶ استاندار
رابرمدار مدیریتی خود تجربه و در طول ۳۷ سال پس از انقلاب نیزقریب  ۱۵ استانداربرآن حاکمیت وحکمفرمایی نموده اند تا متوسط عمر استانداری در این استان به کمتراز سه سال رسد وهمچنان نشان دهدکه  اینها همه حاکی از اهمیت و حساسیت فوق العاده فارس پهناور میباشد...!  
استانی که ازشهرستان آباده (دنباله مناطق مرکزی ایران) تاکرانه‌های خلیج فارس امتدادیافته.
حداقل با7 استان کشور هم مرز و همزمان دارای چهار اقلیم آب و هوایی و بموازات آن نیز دارای تنوع قومی،مذهبی، نژادی نسبت به دیگر استان های کشور بوده و ازمنظری میتوان آنرا نمایشگاهی از انواع گونه ها،گویش ها و فرهنگ های متفاوت مبتنی بر جغرافیای طبیعی و سیاسی آن دانست .
استانی با ویژگی‌های ممتاز و منحصر بفردکه در ادوار مختلف آن را پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام نهاده اند... منطقه ای که در مقاطعی از تاریخ این آب و خاک بعنوان مرکز کشور مورد توجه و اهتمام قرار داشته و درعرصه بین المللی نیز به یمن وجود بزرگانی همچون حافظ و سعدی وشاهچراغ و آثار بجا مانده از افتخارات باستان این آب و خاک (تخت جمشید)وارامگاه کوروش بنوعی شناسنامه مسجل و مسلم همه ایرانیان بشمار رفته وازنامی بلند وپر افتخار در پیشینه این ملک و ملت برخوردار است...
سرزمین پارس که جای جای آن یادآورخاطرات تلخ و شیرین این مرز و بوم ونشان دهنده ی حماسه آفرینی های انسانهای بزرگیست که تاریخ ناگزیر از بازگویی و بیان یاد و نام بلندشان برای آیندگان خواهد بود.
منطقه ای متفاوت که بسیاری ازآگاهان داخلی و خارجی آنرا ایران کوچک نام نهاده اند...!
که در حقیقت استاندار آنرا نیز بایستی رئیس جمهور پارس و پارسیان نامید  و بدین لحاظ بسیاری از موارد ذکرشده بی ارتباط بابالا ترین مقام اجرائی آن نبوده و نخواهدبود وبهمین علت است که تاکنون شخصیت های متعدد و متفاوتی برعرصه ی مدیریتی خود احساس نموده است...
استاندارانی که با گذشت سالهاهمچنان خاطره نیک خدمتگذاریشان کام فارس و فارسیان را شیرین نگهداشته و بلعکس نیز استاندارانی که بواسطه ی برخی اقدامات ناصواب و نابخردانه ی شان پس از مدتهاکام شهروندان فارسی راتلخ نموده اند... بخصوص آنانیکه در مدت حضورشان بیشترین مشکلات امنیتی برفضای استان حکمفرما بود تا جایی که در معادلات کشوری فارس را بعنوان استانی مسئله دار؛پر از مشکل و بهم ریخته تلقی می نمودند...!  و موارد دیگری که از حوصله این بحث خارج و ناگزیر به رعایت اختصاریم..
 اماموردی که ناچار به ذکر آن می‌باشیم اینکه هر زمان موضوع انتصاب استاندارجدید
مطرح میگردد تا مدتها استان متاثرازآن بوده و بحث های پیرامونی آن بر فضای اجتماعی استان سایه خواهد افکند. از جمله اینروز ها که تمامی گروههای اجتماعی، اشخاص و مسئولین بنوعی درگیر مباحث مربوط به انتصاب این مدیرارشداستانی می باشند هرچندتمامی گزینه های مطرح !  وحامیان و مبلغان...!  آنان نیز دارای موافقین  و  مخالفین خاص  ! خود میباشند. آنانیکه بعنوان متنفذ،خط دهنده و تصمیم گیر در این مورد ایفای نقش می نمایند و ازروزها پیش فضای اجتماعی استان را گروگان و دراسارت تبلیغاتی خود (برای دستیابی به این هدف شان) قرارداده اند.

البته حضور استاندار برای حامیان و همراهان وی بدون تأثیرات مادی !! ومعنوی نبوده و نخواهد بودکه می ‌توان امتیازات مدیریتی را نیز به آن اضافه نمود...!
و این موردی است برخلاف تعیین شهردار شیرازکه شاید تنها شهر وندان شیرازی بر آن توجه داشتند...
موضوع انتصاب استاندار جدید ! که بشدت فضای عمومی کل استان را تحت تاثیر خود قرار داده و اکثریت قریب به اتفاق مردم  بر آن نگاه و حساسیت ویژه ای ! دارند.

زیرا ازآباده در شمالی‌ترین نقطه استان تالارستان و لامرد در جنوبی ترین نقطه آن و از داراب در شرق تا نورآباد و کازرون در غرب استان همگی برآن تمرکز نموده و احساس مسئولیت دردمندانه می نمایند...!!! هرچندشهرستان های مرکزی اما همیشه پر نفوذاستان...!  ازجمله جهرم و فسا نیز خود را در برابر انتصاب بالاترین مقام اجرایی استان مسئول می‌دانند.... و هر یک نیز طی روزهای گذشته افرادی را برای این مسئولیت مهم  به فضای اجتماعی استان، به نگاه شهروندان وجهت رساندن بگوش مسئولین ارشد کشوری(هیئت انتخاب استانداران) معرفی نموده اند.
هرچندمتخصصین مربوطه معتقدندتعیین استاندار موضوعی بسیار حساس؛دقیق و ظریف(و متضمن تامین امنیت استان در ابعاد مختلف)
بوده و لازم است صرفاًبانگاه کارشناسی بدان پرداخته شود ولاغیر...
اماعلیرغم این مهم متاسفانه طی روزهای گذشته فضای استان مملوازاخبار ضد و نقیض پیرامون استانداری و استاندار آینده استان می‌باشد.
البته بسیاری ازآگاهان سیاسی اجتماعی معتقدند تعیین استاندار فارس پیش از آنکه تحت تأثیر درخواست ‌های مردم؛مسئولین و مبتنی بر واقعیات استان پهناور فارس باشد...
متاسفانه: متاثر از القائات، نفوذ فوق العاده ولابی‌های گسترده برخی از اشخاص وافرادخاص !بویژه درخارج ازاستان
(وعلی الخصوص استان های همجوار وباقدرت نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی وبا مساعدخویشاوندان..!)
میباشد.موضوعی که حداقل در چند سال گذشته برنگرانی عمیق مردم فارس بویژه فرهیختگان و فهمیدگان آن افزوده است.

که چرا....!!!!
چرا باید در پشت انتصابات مسئولین فارس و تصمیمات کلان مدیریتی آن افرادی خارج از استان فعال مایشاء...!!باشند.
هرچندبحث بومی و غیر بومی نیز در جای خود قابل تامل(تعمل) و تعمق بوده وحداقل در شرایط مساوی قابل پذیرش و منطقی ست.
وبدین علت با نگاه تخصصی به موضوع و با در نظر گرفتن اهمیت و حساسیت ویژه بر عملکرد مدیریت ارشد استان (آنهم استانی با ظرفیت‌های فارس.!!!)
در شرایط مساوی بحث استانداربومی را مطرح تاپیشرفت و توسعه متوازن استان را فدای نظرات احساسی و افراطی  ننماییم.... !

هرچنداستان فارس تا کنون نشان داده است از برجسته ترین و موفق ترین مدیران نمونه کشوری در زمینه های مختلف برخوردار می باشد.
واین موضوع همچنان باعث آزردگی خاطر فارسیان وتاکید برسوال پر از ابهام کنونی گردیده است...!
که چرا در پشت انتصابات فارس افرادی خارج از این استان تصمیم‌گیر اصلی و نهایی میباشند...؟
وچه اهداف،مقاصدویا منافعی بااین تغییرات و انتصابات بخطر خواهد افتاد؟

استانی که با قریب ۵ میلیون نفرجمعیت همواره درداخل و خارج کشور،سرآمد و زبانزد (ازحسن اشتهارعمومی) است...
 اما اینک ناتوان از معرفی یک استاندار برای مدیریت کلان خود می باشد....!!!!!والسلام شهریورماه/96
کرامت ا...بلوچی
کد مطلب: 5113