۲
یادداشتی از کرامت ا...بلوچی

پیمان خمینی و خرداد....

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
یادداشتی از کرامت ا...بلوچی
 

صحبت نو : کرامت ا...بلوچی /انگار که قرابتی است بین خرداد واین ملت...!  انگارخرداد مسافری دارد که تاانتها رهایش نخواهد کرد.!

در مقطعی از زمان...و از مبدائی تامقصدی نهایی.
وازسرآغازی تاسرانجامی!

 پیمان خمینی و خرداد....!.

ماهی که در مقاطع مختلف ودر آن اتفاقات متعدد و رویدادهای قابل توجه و تأثیر گذار در سرنوشت و ادامه حیات این ملت به وقوع پیوسته است.
که بدلیل اهمیت و باختصار به2موضوع
(قیام ۱۵ خرداد وارتحال امام خمینی(ره) در سطح کشور)

و  رحلت حضرت آقای آیت اللهی در لارستان اشاره می گردد
اگر بخواهیم به تفسیر و تحلیل هریک از آن وقایع بپردازیم ناگزیریم ابتدا به موثرترین اتفاق تاریخی آن اشاره و به تبیین علل و عوامل شکل‌گیری بنیان‌های فکری و سپس عملی مبارزات مردمی و در نهایت به سرانجام رسیدن انقلابی اسلامی اشاره نماییم .
نقطه ای ماندگار از تاریخ با عنوان ۱۵ خرداد ۴۲ به عنوان مهمترین واقعه ی این ماه که بلا شک با نام امام خمینی پایه گذار
اصلی آن؛چنان گره خورده است که تا هیچ گاه از یکدیگر جدا و منفک نخواهند شد!هرچند قصد تبیین کلی واقعه ۱۵ خرداد رانداشته و صرفا بطور اجمال بدان خواهم پرداخت که مهمترین علل شکل گیری آن را تصویب انجمن های ایالتی و ولایتی در سال ۴۱ دانسته اند که در آن حق رای زنان به تصویب رسید.قیداسلام از شرایط (انتخاب!!)حذف و در مراسم سوگندشان نیز ذکر کتاب آسمانی به جای قران کفایت می نمود.اما بگفته اکثر مطلعین و تاریخ نویسان و آگاهان معاصر و قایعی همچون کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شهریور ۱۳۲۰ انقلاب مشروطیت ۱۲۸۵ و کودتای اسفند ۱۲۹۹ نیز در شکل گیری آن بی تاثیر نبوده و دخیل می باشند ومیتوان آنها را نیز از عوامل و ریشه های قیام مردمی ۱۵ خرداد ۴۲ دانست.
قیامی که آنرا نقطه عطفی در تاریخ این ملت وجغرافیای سیاسی این کشور می‌دانند و همچنین سرآغازفصلی نوین در تاریخ مبارزاتی مردم در دهه ۴۰ به بعد..
و بسان خون تازه ای در رگهای انقلاب مردم ایران علیه نظام شاهنشاهی
واقعه ای که قبل و بعد از آن امام خمینی تاثیر گذارترین شخصیت مطرح و تصمیم‌ساز در آن بوده و پس از وقوع وتازمان پیروزی نیز به تئوریسین و صحنه گردان واقعی آن مبدل گردید که علیرغم تبعید به خارج از کشور هم چنان مدیریت آن را به شایستگی برعهده داشت تا این که در ۲۲ بهمن ۵۷ آن را به پیروزی رساند.
علی ایحال یکی از وقایع تاریخی و منحصر بفرد این کشور را بدون تردید می توان حماسه ی خرداد ۴۲ دانست. که جمعی از هموطنان مان به خاطر عدالت و آزادی و دستیابی به ارزش های انسانی جان خود را از دست داده و همچون15 خرداد جاودانه شدند.

آری: انقلاب ۵۷ که دراصل می‌توان آن را انقلاب ۱۵ خرداد یاحداقل در ادامه و استمرار آن واقعه دانست به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید.
مردی که انگارسرنوشتش باخردادبشکلی گره خورده ودرهم تنیده بودکه عروجش نیزباید درهمین ماه(خرداد) اتفاق میافتاد....
....!!!!! و اوبه ملکوت اعلی پیوست.
دهه ی اول انقلاب را پشت‌سر می‌گذاریم. در خرداد ماه ۶۸ و در شب ۱۵ خرداداین مرد آسمانی حاضر در زمین رخ در نقاب خاک کشید و ناباورانه ملت و همراهان و مریدانش رااین چنین تنها گذاشت. مردی که در ایام خفقان رژیم شاهنشاهی تقریبا بتنهایی! باراین مبارزه سنگین وسخت و خستگی ناپذیر رابدوش می‌کشید.هرچندشاگردان وهمراهان وهمفکران وی در این مدت او را تنها نگذاشتند. اما بواقع تنها کسی که توانست در آن هنگام ظلم و جور پرچمدار این مبارزه گردیده و مردانه در مقابل رژیم پادشاهی و هواداران وحامیان او بایستد؟کسی نبود بجز امام خمینی ! هموکه امید واقعی مستضعفین و محرومین درجامعه ی استبداد زده و استعمار زده ی  آنروزبود. و توانست چنان تحولی عظیم را در قرن بیستم پایه ریزی نماید که حکومتی با بنیانهای ۲۵۰۰ ساله را بلرزش وسپس به تخریب وادارد و چنان به هم ریزد که
(در عین ناباوری تحلیل گران و ناظران آگاه با قدرت همین ملت)سلطنت آنرا ناچار به عقب نشینی؛خروج از کشور و در نهایت به شکست کامل وا دارد. به صورتی که معادلات و محاسبات بسیاری از جهانیان را به هم ریخته و با تغییر مسیر تاریخ در این مقطع زمانی! حکومتی مبتنی بر دین (اسلام) را پایه ریزی و تاسیس نماید. قدرت کاریزماتیک وی به حدی بود که!همچنانی که در خرداد ۴۲ مردم را چنین به صحنه و در سال‌های ۵۶ و ۵۷ مردم را به خیابان ها کشاند و در بهمن ۵۷نیزانان را پیروز انقلاب نمود.
 حتی در مرگش نیز این قدرت راهبردی راهبری اش ادامه داشت.
بطوری که مطلعین آگاه از حضور ۱۰ میلیونی مردم در مراسم تشییع و خاکسپاری وی یاد نمودند

واین نیز برگی دیگر از دفتر خردادماه...

و افزون بر این وقایع. خرداد ماه برای مردم خطه جنوب نیز یادآور فقدان بزرگمردی اندیشمند و عالمی وارسته ازتبار نیکان و ابراراست.
وی که عمر شریف خود را در جهت خدمت به امور مردم و کسب رضای الهی و همدلی و مودت و تالیف قلوب مردم این سامان صرف نموده بود. به ناگاه ازمیان خیل عظیم
دوستداران و محبان ومریدانش رخت بر بسته وبه لقا الله پیوست...
وهنوزکه 5سال ازعروج ملکوتی اش میگذرد چشمان بسیاری در غم از دست دادنش اشک بار. است.
مرحوم حضرت آقای بزرگ لارستان!!!
که همواره یادو نام و خاطره مهربانی های شان در اذهان مردم این دیار برای همیشه زنده و جاوید خواهدماند.
و این نیز دفتری دیگر از گذر خرداد ماه و نصیب این مردم..

 (باامید به اینکه توفیق یابم در آینده ای نزدیک در شان و شخصیت این مرد بزرگ واین انسان شریف وبرحسته ی در اخلاق مطالب ارزنده ای تقدیم دوستداران ایشان نمایم)


خرداد96/
کرامت ا...بلوچی
کد مطلب: 4832
 


 
عشرت جهاندیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۱۹:۰۷:۴۰
درودبرشما استادعزیزواحسنت براین نگارش شیوا وقلم روان شما.که مایه ی
افتخارلارستانید.همواره توانمند وسرفراز باشید (2937)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۱۳:۵۳:۴۵
سپاسگزارلطف همیشگی جنابعالی ام.امیدکه باکمک شمابعنوان منتخب شورای شهرلارودیگردوستان منطقه ای بتوانیم گامهای بلندی رادرجهت معرفی این کهن دیار برداریم.بادرود (2959)